Jakie są rodzaje pozwolenia na broń? Michał Kwiatkowski tłumaczy różnice

2024-01-14 21:02

W kolejnym odcinku naszej serii wideo o tym, jak zdobyć pozwolenie na broń w Polsce instruktor i przewodnik naszych internautów Michał Kwiatkowski ze Strzelnica TV oraz Przemysław Roszkowski ze strzelnicy „Poligon” w Zapadach omawiają rodzaje pozwoleń na broń. Jakie są między nimi różnice? Które pozwolenia na broń są najbardziej polarne w Polsce? Zapraszamy do oglądania!

Jakie są rodzaje pozwolenia na broń w Polsce? Ekspert wyjaśnia

Spis treści

  1. Jakie są rodzaje pozwoleń na broń?
  2. Ile sztuk broni mogę mieć na pozwolenie?
  3. Czym jest pozwolenie ochrony osobistej?
  4. Pozwolenie do ochrony osób i mienia, czym jest?
  5. Czy posiadaną bronią możemy się obronić?

Jakie są rodzaje pozwoleń na broń?

Pozwoleń na broń jest w zasadzie kilka, możemy wyróżnić takie jak:

  • pozwolenie do ochrony osobistej;
  • do ochrony osób i mienia;
  • do celów sportowych;
  • do celów kolekcjonerskich;
  • do celów pamiątkowych;
  • do rekonstrukcji historycznych;

Największą popularnością cieszy się pozwolenie do celów sportowych i do celów kolekcjonerskich.

Ile sztuk broni mogę mieć na pozwolenie?

Jak mówią instruktorzy Michał Kwiatkowski oraz Przemysław Roszkowski: „zrobienie dwóch pozwoleń na broń czyli kolekcjonerskiego i sportowego pozwala zakupić więcej sztuk broni. Ilość broni, którą będziemy mogli posiadać na początku po spełnieniu odpowiednich wymagań to około 10 szt. na pozwolenie – z zastrzeżeniem, że to komendanci wojewódzcy ustalają, ile sztuk broni wydają, różnie się to kształtuje”.

Można także rozszerzyć ilość sztuk broni, którą posiadamy maksymalnie do 50 szt., bo wtedy przechowujemy ją w szafach pancernych, natomiast powyżej 50 szt., trzeba mieć tzw. zbrojownie, czyli magazyn broni.

Czym jest pozwolenie ochrony osobistej?

Jak tłumaczą eksperci: „jest to pozwolenie, które jest wydawane w Polsce bardzo rzadko i trzeba wtedy spełnić rzeczywiście wiele więcej kryteriów i przedstawić dowody na to, że „jesteśmy cały czas napadani przez kogoś”.

Pozwolenie do ochrony osób i mienia, czym jest?

Pozwolenie do ochrony osób i mienia, jest wykorzystywane przez „podmioty koncesjonowane zazwyczaj agencje ochrony, które dostają broń obiektową i pracownicy na dopuszczenie do pracy z bronią mogą z niej korzystać podczas godzin pracy. Oczywiście po zdaniu odpowiedniego egzaminu i przeszkoleniu. Taka osoba jest wpisana na listę wykwalifikowanych pracowników ochrony” – tłumaczy Przemysław Roszkowski.

Czy posiadaną bronią możemy się obronić?

Bronią jaką posiadamy możemy się obronić – oczywiście muszą zaistnieć odpowiednie okoliczności. Natomiast potem, jak się już obroniliśmy tą bronią, to każda z tych spraw jest rozpatrywana osobno przez sądy. Jest traktowana jako nowa sprawa, nie ma precedensów – mówi Michał Kwiatkowski ze Strzelnicy TV

W kolejnym odcinku nasi prowadzący przedstawią jak zrobić powolnie na broń do celów sportowych i kolekcjonerskich.

Sonda
Które pozwolenie na broń jest według ciebie lepsze?