Główna baza samolotów KAI FA-50 broniących Seulu. Na pasie startowym w Wonju

2024-10-31 5:10

Cztery lekkie samoloty bojowe KAI FA-50 Fighting Eagle startują w krótkich odstępach czasu z bazy lotniczej Wonju. To standardowa misja szkolna maszyn, które na co dzień chronią przestrzeń powietrzną nad stolicą Korei Południowej. Potencjalny przeciwnik nie jest wymagający, gdyż lotnictwo Korei Północnej to w większości przestarzałe maszyny produkcji rosyjskiej i chińskiej.

Mimo wszystko, jest to zadanie prestiżowe, które realizuje m.in. stacjonujące w Wonju, 120 km na południe od Seulu, 8. Skrzydło Myśliwskie Sił Powietrznych Korei Połudowej. Baza stanowi dumę władz Korei Południowej dlatego, że uzbrojenie stacjonujących tu jednostek stanowią dziś wyłącznie samoloty produkcji krajowej. Są to bojowe samoloty odrzutowe FA-50A z 103. i 204. Eskadry Myśliwskiej oraz służące do turbośmigłowe samoloty wsparcia bezpośredniego (CAS) KA-1 należące do 237. Eskadry Taktycznej. Oba typy produkowane są przez koncern Korean Aerospace Industries.

Podczas naszej wizyty w bazie mieliśmy okazje zobaczyć start czterech samolotów FA-50 do misji szkolnej. Maszyny należały do 203. Eskadry Myśliwskiej i odbyły około półgodzinny lot w ramach scenariusza akcji przechwycenia niezidentyfikowanych obiektów. Start maszyny w takich trybie zajmuje około 8 minut od momentu otrzymania rozkazu. Już niebawem opublikujemy bardziej obszerną relację z tej wizyty w koreańskiej bazie wojskowej.

Sonda
Jak oceniasz samolot FA-50?
O losach polskich weteranów i karierze zawodowej w armii. DROGOWSKAZY
Od roku 1953 roku Polacy aktywnie uczestniczą w działaniach wojskowych na całym świecie – misjach i operacjach pokojowych, stabilizacyjnych, obserwacyjnych oraz humanitarnych. W blisko stu przedsięwzięciach tego typu udział wzięło już ponad 120 tysięcy naszych żołnierzy. I kolejni szykują się do tego typu wymagających wyzwań. Co ich do tego zachęca? Czy zawsze dobrze radzą sobie w kraju po powrocie z misji? Dlaczego weterani zasługują na społeczny szacunek i czy mają go pod dostatkiem? Czy obowiązkowa służba wojskowa powinna wrócić? Czego można nauczyć się w wojsku i skąd tak duże zainteresowanie karierą zawodową w armii? Gościem Michała Poklękowskiego jest ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie, wielokrotna uczestniczka misji wojskowych.
Drogowskazy