Szef wywiadu ukraińskiego o sytuacji wojennej. Dojdzie do podziału Rosji?

2022-05-03 13:08

Putin nie może przyznać się, że przegrywa wojnę z Ukrainą – uważa Kiryło Budanow (36 l.), szefa Głównego Zarządu Wywiadu (GRU) Ministerstwa Obrony Ukrainy. Wywiad z „czołowym szpiegiem Ukrainy” zamieścił (2 maja) portal nv.ua (Wiadomości z Ukrainy). Do wywiadów z tak ważną personą należy podchodzić z ostrożnością, bo służby specjalne przede wszystkim mówią o tym, o czym one chcą mówić, a nie o tym, co chcieliby usłyszeć dziennikarze.

Kiryło Budanow GRU MO Ukrainy

i

Autor: GRU MO Ukrainy

Rozmowa jest obszerna. Skoncentrujemy się więc na przedstawieniu paru z wielu wątków poruszonych w rozmowie. Część z nich dotyczy problemów lokalnych, niekoniecznie zrozumiałych dla odbiorcy spoza Ukrainy. Jaki jest potencjał Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej uczestniczącej w inwazji na Ukrainę zdaniem generała majora (generała dywizji) Budanowa, zawiadującego GRU Ukrainy od roku 2020? Armia rosyjska cierpi na niedobór kadr. Wojsko jest zdemotywowane, ale wykonuje rozkazy wieruchuszki, bo za niewykonanie rozkazów trafia się do więzienia. Budanow przyznał, że przed 24 lutego armia rosyjska miała dobry PR. Statystycznie w każdym punkcie górowała nad Siłami Zbrojnymi Ukrainy. Miała 10-krotną, a według niektórych wskaźników nawet i 20-krotną przewagę. Działania wojenne pokazały, że ilość nie nadąża za jakością.

Straty, które Rosja poniosła w toku wojny, skutkują niską motywacją w armii. Budanow powiedział, że przez te straty Moskwa musiała „przejść na tajną mobilizację” i w najbliższej przyszłości przygotowuje się do ogłoszenia mobilizacji otwartej. – Dlaczego Rosja ze swoją, jak mówią, pierwszą lub drugą armią świata, potrzebuje mobilizacji, kiedy, według ich oficjalnych doniesień, wszystko idzie zgodnie z planem? – pyta Kiryło Budanow. Naczelnik GRU Ukrainy uważa, że Putin wytłumaczy społeczeństwu rosyjskiemu taką konieczność tym, że Rosja prowadzi wojnę nie z Ukrainą, ale ze „światem anglosaskim”.

Budanowa zapytano o szefa Sztabu Generalnego SZ FR, gen. armii Walerija Gierasimowa. Przypomnijmy, że w niedzielę (1 maja) po świecie rozeszły się wieści, że miał zostać ranny wskutek ukraińskiego ostrzału artyleryjskiego, a nawet zabity, a według informacji mediów amerykańskich nic mu się nie stało, bo zdążył wyjechać do Moskwy przed ostrzałem, w który zginęło parudziesięciu oficerów, w tym generał. – Powstrzymam się od komentowania stanu pana Gierasimowa, ale jeśli był zmuszony iść prosto na front, to coś musiało się wydarzyć. Co się stało? Powód jest tylko jeden – niezadowalające plany posuwania się naprzód (w głąb Ukrainy – SE). Kiedy, a raczej wskutek czego, może zakończyć się wojna Rosji z Ukrainą?

Tu szef wywiadu ukraińskiego przedstawia dwie opcje. Trzeba przyznać, że brzmią… Zresztą, poddajemy tę opinię ocenie Czytelników. Są więc, zdaniem Budanowa dwie opcje zakończenia wojny. Pierwsza: podział Rosji na „trzy lub więcej części”. Druga – Rosja zachowuje integralność terytorialną, ale zmienia się jej przywódca. Nowy określa Putina jako „chorego dyktatora” i odcina się od jego polityki. W tym drugim przypadku Rosja miałaby się zrzec „wszystkich okupowanych przez siebie terytoriów”. Od Wysp Kurylskich (w wywiadzie – od wysp Japonii) po Królewiec, dzisiejszy Kaliningrad…

Amerykański think tank Institute for the Study of War (Instytut Studiów Wojennych) o sytuacji na Ukrainie (2 maja) podał... Siły rosyjskie nie przeprowadziły żadnych potwierdzonych ataków naziemnych na Ukrainie 2 maja. Rosyjskie siły na Osi Południowej nadal przegrupowywały się i przeprowadzały rozpoznanie, prawdopodobnie przygotowując się do ataków lądowych w kierunku Krzywego Rogu, Mikołajowa i Zaporoża. Siły rosyjskie przeprowadziły naloty artyleryjskie i powietrzne na Mariupol. Ciągłe rosyjskie bombardowanie Mariupola zaprzeczają twierdzeniom Moskwy, że jej siły zabezpieczyły miasto.

Polski think tank – Ośrodek Studiów Wschodnich tak skomentował sytuację z 2 maja… W przekazie ukraińskim pojawiła się nowa orientacyjna data rozpoczęcia przez agresora wielkiej ofensywy – to 9 maja. Rosjanie konsekwentnie starają się zakłócić logistykę obrońców, kontynuując uderzenia rakietowe, m.in. na lotnisko międzynarodowe w Odessie (zniszczono pas startowy), jak również – ze szczególnym natężeniem – na składy w rejonie synelnykowskim obwodu dniepropetrowskiego (zabezpieczające jednostki w Donbasie i obwodzie zaporoskim)…

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?