"To długo oczekiwana i niezwykle ważna strategicznie decyzja, która ostudzi secesjonistyczne pomysły oraz pomoże w zachowaniu pokoju i stabilności kraju" - zaznaczył Zvizdić. Podkreślił, że to "działanie prewencyjne, mające na celu utrzymanie pokoju w BiH, regionie i Unii Europejskiej".
Przewodniczący trzyosobowego Prezydium BiH Denis Bećirović spotkał się w poniedziałek w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, którego poprosił o proaktywne zaangażowanie NATO w kraju.
W bośniackich mediach pojawiły się następnie informacje bazujące na nieoficjalnych źródłach, które zapowiadały wysłanie do BiH żołnierzy Sojuszu. Po raz pierwszy w środę plan potwierdził przedstawiciel bośniackich władz.
Żołnierze NATO stacjonowali w BiH do końca 2004 roku, kiedy to obowiązek utrzymania pokoju po wojnie lat 90. przejęły siły stabilizacyjne UE.
Prezydent Republiki Serbskiej, większościowo serbskiej części autonomicznej BiH, wielokrotnie groził ogłoszeniem przez region secesji. Na początku lutego 2023 roku Milorad Dodik przyznał w rozmowie z rosyjską telewizją Russia Today, że "chce, aby Republika Serbska stała się niepodległym krajem".
Polityk jest obecnie objęty sankcjami USA i Wielkiej Brytanii m.in. ze względu na groźby naruszenia umowy pokojowej z Dayton określającej państwowość BiH.
PAP