Francja wzmocni potencjał armii ukraińskiej. „Grzechotniki” na rosyjskie UAV

2022-10-16 19:32

UAV to „unmanned aerial vehicle”, czyli bezałogowy statek powietrzny, czyli dron. „Grzechotnik”, po francusku „crotale”, to francuski mobilny system do ich zwalczania. Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało (16 października), że Francja otrzyma 12 baterii takich środków obrony przeciwlotniczej. Ministerstwo liczy, że po przeszkoleniu obsługi, baterie znajdą się na wyposażeniu Sił Zbrojnych Ukrainy w ciągu dwóch miesięcy.

Crotale_rakiety

i

Autor: David Monniaux/Wikipedia

O przekazani tej broni poinformował francuski minister obrony Sébastien Lecornu. Portal ukraińskiego resortu obrony podkreśla w komunikacie, że te systemy obrony powietrznej „okażą się szczególnie przydatne w walce z dronami i bombardowaniem z powietrza”. Minister Lecornu poinformował też, że Francja stworzyła fundusz w wysokości 100 mln euro, z którego Ukraińcy będą mogli kupić niezbędny sprzęt, pod warunkiem, że jego dostawcą będzie Francja. Obronność Republiki Francuskiej nie ucierpi na tym przekazaniu, bo „Grzechotniki” zostaną zastapione najnowocześniejszym systemem anty-UAV – „Mamba”.

„Crotale” to system dość wiekowy, bo opracowany w 1967 r. przez koncern zbrojeniowy Thomson-CSF na zlecenie Republiki Południowej Afryki. Gdy go stworzono, nikomu nie śniło się o bojowych dronach. Pierwotnie stworzono go do niszczenia do zwalczania celów powietrznych na niskich pułapach w każdych warunkach atmosferycznych . Ponad 2-metrowej długości rakiety osiągają szybkość 2,3 Mach. W warunkach pola walki na Ukrainie mogą być więc z powodzeniem używane do neutralizowania dronów, których szybkość przelotowa do maksimum kilkaset kilometrów na godzinę. W komunikacie ukraińskiego resortu obrony nie napisano, czy Francja ma przekazać systemy pierwszej generacji, czy też drugiej – „Crotale NG”. W drugiej wersji SKO (system kierowania ogniem) pochodzi z lat 90., a wystrzeliwane z niego rakiety osiągają szybkość 3,5 Mach. Mają tez większy zasięg – 9 km w stosunku do 6 km pułapu w wersji pierwszej generacji.

Gen. Skrzypczak: "Rakiety tak nie złamią oporu Ukraińców, jak może ta zima, która będzie im bardzo doskwierała" [Express Biedrzyckiej]

W wojnie na Ukrainie użycie UAV ma szczególne znaczenie. Jak informuje portal swiatdronow.pl na polu walki wojsko ukraińskie używa 38 typów/modeli dronów plus kilkanaście maszyn wyprodukowanych do użytku cywilnego. Najbardziej znanym jest Bayraktar TB2, tureckiej produkcji, będący wyłącznie na stanie Sił Zbrojnych Ukrainy. W walce uczestniczą także drony polskiej produkcji, zwane dornami-kamikadze, a bardziej fachowo: amunicją krążącą. Dron WARMATE produkowany przez WB Electronics przeznaczony jest przede wszystkim do niszczenia czołgów, bojowych transporterów opancerzonych i innych środków mobilnych przeciwnika. Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej ostatnio używają dronów-kamikadze Shahed produkcji irańskiej. W lipcu prezydent Rosji zaproponował koncernowi Bayraktar uruchomienie produkcji ich dronów na terenie Federacji. Propozycji nie przyjęto.

Sonda
Czy każdy powinien przejść szkolenie wojskowe?