Rosji ubyło czołgów, przybyło weteranów wojennych. Ten status można otrzymać w miesiąc

2023-05-09 19:23

Tylko jeden czołg zaprezentowano w Paradzie Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie. Czyżby wszystkie inne były na Ukrainie, a ten jedyny, zabytkowy T-34 (76) miał wkrótce tam też wesprzeć siły drugiej armii świata? – pytało wielu komentujących wtorkową (9 maja), dość skromną defiladę. Tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że gdyby na Placu Czerwonym pojawili się wszyscy ci, którzy w czasie „specjalnej operacji wojskowej” (SWO) otrzymali status weterana, to defilujących mogłoby być więcej niż podczas pierwszej parady, tej z 24 czerwca 1945 r.

T-34, parada zwycięstwa

i

Autor: kremlin.ru

Weteranów w Rosji jest wielu, bardzo wielu. Tych z II wojny światowej vel Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (wedle rosyjskiej terminologii) wielu nie zostało. Co niektórzy zostali zaproszeni na środkową trybunę honorową i sam prezydent osobiście się z nimi przywitał. Kamery pokazały też znacznie młodszych weteranów, którzy defiladę obserwowali z bocznych trybun honorowych. To nowi-młodzi weterani SWO (spcjalnej operacji wojskowej). Niezależny rosyjski portal Ważne Historie (Ważnyje Istorii) przeanalizował dane rosyjskiego Funduszu Emerytalnego (jego strona internetowa z Polski nie jest dostępna), z których to wynika, że w czasie wojny z Ukrainą w Federacji Rosyjskiej przybyło bez mała 50 tys. osób ze statusem weterana wojennego, uprawniającym do różnych profitów w tym wypłacanego co miesiąc zasiłku. Obecnie jest to 3896 rubli (ok. 208 zł).

„Tyle Rosja jest skłonna zapłacić ludziom, którzy z narażeniem życia chronili ojczyznę przed realnymi lub wyimaginowanymi zagrożeniami i otrzymali status weterana wojennego” – stwierdzają nieco sarkastycznie Ważne Historie. Gwoli ścisłości dodać trzeba, że weteranowi należą się także inne świadczenia – państwo zapłaci im za protezy kończyn, jeśli takie straci (kończyny – nie protezy) walcząc z Ukraińcami. Kombatancie także mają dopłaty do mediów, ulgi na bilety kolejowe, komunikacji miejskiej itp. Przede wszystkim jednak – z rosyjskiego punktu widzenia – mają nieformalny status bohaterów, choć tylko nieliczni z tych 50 tys. weteranów formalnie zostało wyróżnionych tytułem Honorowego Bohatera Federacji Rosyjskiej.

Portal podkreśla, że teraz, ci którzy zostali wysłani na wojnę z Ukrainą, mogą otrzymać status weterana niemal natychmiast. Wystarczy wypełnić wniosek i poczekać miesiąc na orzeczenie specjalnej komisji. Stosowna ustawa została uchwalona 22 marca 2022 r. O status weterana mogą występować nie tylko żołnierze, członkowie Rosgwardii „i innych organów państwowych”, ale także najemnicy prywatnych firm wojskowych i członków formacji zbrojnych w ludowych republikach donieckiej i ługańskiej po tym, gdy zostały anektowane do Federacji Rosyjskiej.

W marcu 2022 r. Duma Państwowa oceniła, że realizacja jej przyjęcie będzie kosztowało 5 mld rubli (268 mln zł). Oprócz wymienionych wyżej przywilejów rosyjscy weterani wojenni mają prawo do „zwolnienia z podatku od nieruchomości od jednego obiektu, obniżonej podstawy opodatkowania gruntów, ryczałtu na budowę lub zakup mieszkania, dodatkowe płatne urlopy, stypendia dla na studiujących, bezpłatnego leczenia w sanatoriach i leków. Ważne Historie podkreślają, że różnie z realizacją tych praw jest… Co zaś tyczy się jedynego czołgu wystawionego do defilady, to podobno na front go nie skierowano, bo nie zgodziło się na to Muzeum Czołgów w Kubince…

Sonda
Czy byłeś/byłaś kiedyś na Placu Czerwonym?