Francja przekaże Ukrainie kolejne haubice Caesar. Minister obrony Francji ogłosił to w Kijowie

2023-10-04 15:28

Podczas wizyty w Kijowie francuski minister obrony Sebastian Lecorne poinformował, że zamierza przejść od „logiki wycofywania broni z własnych zapasów, na logikę partnerstwa przemysłowego z Ukrainą.” W związku z tym nie tylko poinformował, że zostaną przekazane walczącemu krajowi kolejne haubice samobieżne 155 mm Caesar, ale też podpisano wiele dokumentów dotyczących współpracy przemysłów obronnych obu krajów.

Najbardziej doraźna i pilna pomoc, to dostawa kolejnych 6 samobieżnych haubic 155 mm Caesr na podwoziu kołowym 6x6. Jednocześnie podpisano umowę z jedną z ukraińskich firm na konserwację Caesarów i produkcję na miejscu części zamiennych niezbędnych w tego typu pracach. Łącznie 20 umów, protokołów ustaleń i listów intencyjnych z ukraińskimi firmami zbrojeniowymi zostało podpisanych podczas wizyty ministra Sebastiane Lecorne w Kijowie. Na spotkaniach omawiano możliwości rozpoczęcia wspólnej produkcji wybranych rodzajów uzbrojenia.

Wiąże się to ze zmianą koncepcji pomocy, która w przypadku Francji ma podwójne uzasadnienie. Z jednej strony, mimo dofinansowania produkcji zbrojeniowej, możliwości produkcji jak również wykorzystania zapasów broni i amunicji kurczą się w zastraszającym tempie. Z drugiej strony Europa Zachodnia zdaje się coraz bardziej świadoma, że wojna ukraińska może potrwać jeszcze długie lata.

Widać zmianę podejścia po niedawnych spotkaniach zarówno z przedstawicielami władz jak i przemysłów zbrojeniowych krajów europejskich i Ukrainy. Nie tylko Francja, ale m.in. Czechy zadeklarowały tego typu współpracę, związaną z ustanowieniem częściowej lub całkowitej produkcji w broniącym się kraju. Jest to jednocześnie rodzajem wsparcia i budowy wpływów na miejscu, co będzie istotnym atutem również po zakończeniu wojny.

CAESAR, czyli (fr. CAmion Équipé d’un Système d’Artillerie) to 155 mm haubica samobieżna na podwoziu kołowym. W przypadku francuskich wojsk lądowych jest ona umieszczona na pojeździe wysokiej mobilności Renault Sherpa 5 w układzie 6×6. Na Ukrainę trafił ten wariant, jak również wykorzystywany przez armię Czech i Danii wersja na podwoziu Tatra T815 w układzie 8x8. Pojazd osiąga prędkość 90 km/h na drodze i 60 km/h w terenie. Załoga składa się z 5 żołnierzy, choć może zostać zredukowana do 3 osób.

Uzbrojenie główne CAESARa to 155-mm haubica o lufie długości 52 kalibrów, zapewniająca zasięg skutecznego ostrzału standardową amunicją do 42 km, a przy zastosowaniu amunicji specjalnej ERFB (Extended Range Full-Bore) – 55 km. Automat ładujący, który stanowi integralny element systemu, zapewnia szybkostrzelność na poziomie 6 strz./min. Zapas amunicji w wersji francuskiej jest niewielki i wynosi 18 naboi. Wersja na podwoziu Tatra zabiera ich dwa razy więcej, ale w odróżnieniu od wariantu na podwoziu Sherpa nie mieści się w ładowni samolotów transportowych, takich jak C-130 Hercules.

Sonda
Czy państwa Europy Środkowej i Bałkanów powinny pomagać Ukrainie?