Wojsko kupi roboty rozpoznawcze. Mają otwierać drzwi i radzić sobie w każdym terenie

2024-02-01 7:02

Agencja Uzbrojenia rozpoczęła procedurę zakupu 130 Mobilnych Bezzałogowych Pojazdów Rozpoznawczych (MBPR), czyli przenośnych robotów. Maja one mieścić się z żołnierzami w pojeździe, poruszać się w każdym terenie, ale też otwierać drzwi czy podnosić podejrzane obiekty. Dostawy mają być realizowane przez trzy lata i rozpoczęte w roku 2025.

Jak wynika z ogłoszenia opublikowanego przez Agencję Uzbrojenia, przedmiotem zamówienia jest dostawa w latach 2025-2027 łącznie130 kpl. Mobilnych Bezzałogowych Pojazdów Rozpoznawczych (MBPR) z opcją maksymalnie na kolejnych 107. Decyzja o rozpoczęciu postępowania i wyborze procedury wynika bezpośednio z efektów rozpoczętej w czerwcyu ubiegłego roku analizy rynkowej.

Zastosowano tu procedurę konkurencyjną w formie negocjacji z wybrany podmiotami, które zgłoszą chęć ubiegania się o zamówienie i spełnią stosowne wymagania. Do drugiej fazy procedury, czyli negocjacji, ma zostać dopuszczonych od trzech do pięciu oferentów, spośród tych, którzy do 4 marca złożą stosowne dokumenty.

Jeśli chodzi o sam bezzałogowy pojazd rozpoznawczy, to informacje na temat szczegółowych wymagań będą dostępne jedynie dla uczestników procedury. Co do ogólnych informacji, robot ma być przenoszony przez jednego żołnierza i mieścić się wewnątrz transportera wojskowego wraz z desantem, co ogranicza jego wymiary i wagę. Powinien poruszać się skutecznie w każdym terenie, również w mieście, po schodach, gruzach czy wysokich krawężnikach.

Przekazywanie danych z sensorów rozpoznawczych oraz sterowanie, mają być realizowane poprzez bezprzewodową transmisję, łącznie z danymi audio i wideo do konsoli operatora w czasie rzeczywistym. Robot ma również posiadać możliwość otwierania drzwi, przenoszenia i manipulowania obiektami o niewielkiej masie oraz zdolność do penetracji miejsc niedostępnych dla człowieka.

Oznacza to de facto, że w ramach tego programu Siły Zbrojne RP poszukują robota plecakowego, o niewielkiej masie, które będzie mógł wyręczyć ludzi w najbardziej niebezpiecznych zadaniach, zarówno w na obszarze zurbanizowanym, jak też w trudnym terenie naturalnym. Maszyny z napędem elektrycznym i posiadającej prawdopodobnie modułowe wyposażenie, umożliwiające realizację różnego typu misji. Tego typu sprzęt znacznie zwiększa bezpieczeństwo żołnierzy realizujących zadania rozpoznawcze, ale też np. przeszukując budynki czy umocnienia przeciwnika.

Sonda
Czy Wojsko Polskie powinno używać robotów bojowych?