Umowa na samoloty Eurofighter z Turcją coraz bliżej. Eksport Eurofighterów zabezpieczy przyszłość tysięcy Brytyjczyków?

2025-07-23 12:39

Umowa eksportowa na samoloty Eurofighter Typhoon o wartości wielu miliardów funtów, która może zabezpieczyć tysiące wykwalifikowanych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii, jest coraz bliżej realizacji. Podpisano porozumienie, które ma wzmocnić partnerstwo między Wielką Brytanią a Turcją - przekazał w komunikacie rząd Wielkiej Brytanii.

Spis treści

  1. Kluczowe założenia memorandum of understanding
  2. Reakcja Premiera Keira Starmera
  3. John Healey o determinacji rządu
  4. Nowe biuro eksportu obronnego
  5. Brytyjski eksport obronny w liczbach
  6. Produkcja Typhoonów w Wielkiej Brytanii

Podczas Międzynarodowych Targów Przemysłu Obronnego w Stambule, sekretarz obrony John Healey oraz minister obrony Turcji Yaşar Güler podpisali memorandum of understanding. Dokument ten opiera się na wieloletniej współpracy obronnej między oboma krajami i otwiera drogę do przyszłej umowy eksportowej na samoloty Eurofighter.

Kluczowe założenia memorandum of understanding

Memorandum of understanding zakłada, że przyszła umowa eksportowa na Eurofightery wzmocni zaawansowane zdolności bojowe Turcji. Co więcej, pomoże utrzymać 20 000 miejsc pracy w Wielkiej Brytanii związanych z programem Typhoon. Negocjacje w sprawie potencjalnej umowy z Turcją będą kontynuowane w najbliższych tygodniach.

Umowa z Turcją byłaby pierwszym kontraktem eksportowym na Eurofightery zabezpieczonym przez Wielką Brytanię od 2017 roku. Zapewniając tysiące miejsc pracy na brytyjskich liniach produkcyjnych.

Eurofighter T5 - Mario Mutti

Reakcja Premiera Keira Starmera

Premier Keir Starmer podkreślił znaczenie produkcji samolotów Eurofighter dla brytyjskiej gospodarki.

„Produkcja samolotów Typhoon w Wielkiej Brytanii jest motorem wzrostu gospodarczego – wspiera życie i środki do życia tysięcy Brytyjczyków w całym kraju” – powiedział Starmer.

Dodał również, że podpisanie wielomiliardowej umowy eksportowej z Turcją zapewni i ochroni 20 000 miejsc pracy w Wielkiej Brytanii na przyszłe lata.

„Wzmocni to nasz kluczowy przemysł obronny, zrealizuje nasz Plan na Zmiany i zapewni bezpieczeństwo nam oraz naszym sojusznikom w tych niepewnych czasach” – zaznaczył Starmer.

John Healey o determinacji rządu

Sekretarz obrony John Healey również wyraził swoje zadowolenie z podpisanego porozumienia.

„Dzisiejsze porozumienie to duży krok w kierunku zakupu przez Turcję brytyjskich samolotów Typhoon. Pokazuje determinację tego rządu w zabezpieczaniu nowych umów obronnych, budowaniu na naszych relacjach zagranicznych, by działać na rzecz brytyjskich pracowników” – powiedział Healey.

Healey dodał, że wyposażenie Turcji w Eurofightery wzmocni kolektywną obronność NATO i wesprze bazy przemysłowe obu krajów, zapewniając tysiące wykwalifikowanych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii na kolejne lata.

Wcześniej niemiecki Spiegel poinformował, że Federalna Rada Bezpieczeństwa Niemiec dała zielone światło na wstępny wniosek Turcji na zakup 40 myśliwców Eurofighter

Nowe biuro eksportu obronnego

Strategiczny Przegląd Obronny z zeszłego miesiąca podkreślił znaczenie eksportu, a nowe biuro eksportu obronnego rozwija rolę obronności jako motoru wzrostu gospodarczego, będącego podstawą rządowego Planu na Zmiany. John Healey stawia na priorytet pozyskiwania nowych umów eksportowych. Ministerstwo Obrony przejmie odpowiedzialność za eksport obronny od 31 lipca, co stanowi ważny krok w realizacji Strategicznego Przeglądu Obronnego. Zespół ds. eksportu obronnego będzie wspierać brytyjskie firmy na arenie międzynarodowej, napędzać potencjalny eksport i dążyć do wzrostu gospodarczego.

Brytyjski eksport obronny w liczbach

Najnowsze statystyki pokazują, że brytyjski eksport obronny osiągnął wartość 14,5 miliarda funtów w ciągu zaledwie 12 miesięcy. Zgodnie z wytycznymi przeglądu, odpowiedzialność za eksport obronny przechodzi z Departamentu Biznesu i Handlu na Ministerstwo Obrony, które stanie się liderem w zabezpieczaniu umów na sprzęt wojskowy z sojusznikami.

Produkcja Typhoonów w Wielkiej Brytanii

Umowa dotycząca Typhoonów przewiduje, że ponad jedna trzecia (37%) każdego samolotu będzie produkowana w Wielkiej Brytanii, reszta przez kraje partnerskie konsorcjum Eurofighter. Finalna produkcja w zakładach BAE Systems w Warton obejmie radary z Edynburga i silniki z Bristolu, co zapewni tysiące miejsc pracy w Wielkiej Brytanii.

Charles Woodburn, dyrektor generalny BAE Systems, podkreślił znaczenie współpracy obronnej między Turcją a Wielką Brytanią.

„To memorandum of understanding między rządami Turcji i Wielkiej Brytanii podkreśla znaczenie ich długoletniej współpracy obronnej w ramach NATO oraz kluczową rolę Typhoonów w bezpieczeństwie i obronie w Europie i na Bliskim Wschodzie” – powiedział Woodburn.

Portal Obronny SE Google News