Umowa na dostawy kilkuset cystern paliwowych. Dla czołgów, haubic i wyrzutni rakietowych

4 grudnia miało miejsce podpisanie umowy między Agencją Uzbrojenia firmą CELTECH dot. nabycia kilkuset cystern paliwowych dla Wojska Polskiego, które będą zabezpieczać pododdziały poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych RP. Jak powiedział w czasie wystąpienia minister Władysław Kosiniak - Kamysz "w kontrakcie na dostawę cystern paliwowych dla Wojska Polskiego łączą się dwie sprawy - bezpieczeństwo i gospodarka; dostarczamy Wojsku Polskiemu sprzęt najwyższej jakości"

Cysterny dla Wojska Polskiego

i

Autor: MON / X Cysterny dla Wojska Polskiego

Przedstawiciele Agencji Uzbrojenia i producenta - firmy CELTECH podpisali w środę (4 grudnia), w obecności ministra obrony, umowę na dostawę kilkuset cystern paliwowych dla Wojska Polskiego, które będą zabezpieczać pododdziały poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych RP (Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych oraz Wojsk Rakietowych i Artylerii). To będzie łącznie 320 cystern dystrybutorów paliwowych CD-10 w ramach części gwarantowanej i opcjonalnej w latach 2026-2028. Wartość zamówienia wynosi ponad 1 mld zł brutto. Jak powiedział szef MON, pierwsza transza tej umowy to jest 215 cystern, opcjonalnie 105 cystern dodatkowych. Kosiniak-Kamysz podał, że pełna wartość zamówienia wynosi ponad miliard zł - 700 milionów wynosi kwota za pierwszą część zamówienia - 215 cystern. Z kolei wartość kontraktu za opcjonalne 105 cystern paliwowych może wynieść 350 milionów złotych.

Szef MON na konferencji prasowej zapowiedział, że w kontrakcie tym łączą się dwie sprawy: bezpieczeństwo i gospodarka. "Bezpieczeństwo, bo dostarczamy sprzęt najwyższej jakości służący Wojsku Polskiemu po to, żeby żołnierze użytkujący mieli zabezpieczenie logistyczne, żeby byli do tego w odpowiedni sposób wyposażeni" - mówił. "Tak jak ważne jest dla nas indywidualne zabezpieczenie żołnierzy, tak zabezpieczenie całej sfery logistycznej jest naszym priorytetem" - podkreślił Kosiniak – Kamysz.

Jak mówił dalej Kosiniak – Kamysz:

„Połowa środków na modernizację Wojska Polskiego zostaje w krajowym przemyśle zbrojeniowym. Logistyka jest bardzo ważna, a nasi poprzednicy o tym zapominali, my to robimy. Dziękuję za negocjacje, za to, że dbamy o to, żeby warunki umów były dla nas jak najlepsze”.

Kosiniak – Kamysz zacytował w związku z podpisaniem umowy generała Normana Schwarzkopfa, który dowodził operacją Pustynna Burza:

"logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym". Dzisiaj podpisaliśmy bardzo ważną umowę dotyczącą właśnie logistyki i zabezpieczenia logistycznego dla polskiej armii. Umowa dotyczy zakupu dobrych, najlepszych cystern paliwowych służących do transportu przechowywania i tankowania, benzyny, oleju napędowego, paliwa lotniczego dla pojazdów różnego rodzaju maszyn, statków powietrznych.

Szef MON zaznaczył, że cysterny przeznaczone będą do użytku w pododdziałach m.in. Marynarki Wojennej i wojsk specjalnych użytkujących czołgi K2, armatohuabice K9 czy wyrzutnie rakietowe Homar-K.

Cysterna dystrybutor paliwowy typu CD-10s przeznaczona jest do przewozu oleju napędowego, benzyn, paliw lotniczych, czasowego ich przechowywania oraz do tankowania zbiorników pojazdów, maszyn roboczych i statków powietrznych. Cysterna CD-10s zbudowana jest z trzech elementów składowych: podwozia SCANIA P460 B6x6HZ, agregatu pompowo-pomiarowego ATTW 1000 oraz zbiornika cysterny o poj. 10 m3. Cysterna spełnia wymagania Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR) oraz jest wyposażona m. in. w system odbioru oparów (tzw. wahadło gazowe), co zapewnia kompatybilność z wojskową i cywilną infrastrukturą paliwową.