Rheinmetall bliżej budowy fabryki amunicji na Litwie. Podpisano list intencyjny w Wilnie

2024-04-17 11:12

Koncern zbrojeniowy Rheinmetall wybuduje na Litwie fabrykę produkującą amunicję artyleryjską kalibru 155 mm – list intencyjny w tej sprawie podpisali we wtorek 17 kwietnia w Wilnie przedstawiciele litewskiego rządu i niemieckiego przedsiębiorstwa. Według ministra gospodarki, inwestycja Rheinmetall będzie jedną z największych w historii Litwy i największą wśród firm przemysłu obronnego.

Amunicja 155 mm

i

Autor: Rheinmetall Amunicja 155 mm

W połowie marca ubiegłego roku, Rheinmetall ogłosił plany budowy fabryki na Litwie, gdzie Niemcy również planują na stałe rozmieścić brygadę do ochrony wschodniej flanki NATO. W uroczystości podpisania umowy wzięli udział minister gospodarki i innowacji Aušrinė Armonaitė, premier Litwy Ingrida Šimonytė, minister obrony Laurynas Kasčiūnas i Maximilian Froch z Rheinmetall.

„Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wolność była lepiej uzbrojona niż tyrania” – oświadczyła premier Litwy Ingrida Szimonyte podczas uroczystości podpisania dokumentu, przywołując słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. „Dziś rozumiemy to lepiej niż kiedykolwiek” – dodała.

Express Biedrzyckiej - dr Małgorzata Bonikowska: Niemcy mają kaca, wiedzą, że zbłądzili

Według litewskiej minister gospodarki i innowacji Auszrine Armonaite inwestycja Rheinmetall będzie jedną z największych w historii Litwy i największą wśród firm przemysłu obronnego.

„To będzie impuls dla naszego przemysłu, naszej gospodarki i bezpieczeństwa naszego regionu” - podkreśliła. Wyraziła nadzieję, że prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Treść podpisanego dokumentu nie została na razie ujawniona. Media podawały wcześniej, że inwestycja ma kosztować co najmniej 250 mln euro, a fabryka powstanie na północy kraju. Litewki serwis LRT Televizija powodując się na źródła anonimowe, napisał, że miejscem rzekomej budowy fabryki mogą być grunty w północno-litewskim powiecie Radviliškis.

Minister Armonaitė stwierdziła, że ​​nie może jeszcze komentować dokładnego wkładu Litwy w projekt, ale dodała, że ​​kraj ten może pomóc w rozwinięciu niezbędnej infrastruktury dla obiektu i ewentualnie zakupić część produkowanej przez fabrykę amunicji na potrzeby wojskowe. Niemcy są kluczowym dostawcą broni na Litwę. Zakupy obejmują m.in. haubice PzH 2000 uzbrojone w pociski 155 mm, które Litwa planuje zakupić w zakładach Rheinmetall. Od lata 2022 roku Rheinmetall wraz z firmą zbrojeniową Krauss-Maffei Wegmann (KMW) prowadzi na Litwie centrum serwisowe. Znajdują się tam wozy bojowe jednostek bojowych NATO stacjonujących w krajach bałtyckich oraz serwisowane czołgi Leopard 2 przekazane Ukrainie przez Niemcy. Niemiecki portal Handelsblatt przekazał, że 6 maju kanclerz Olaf Scholz zamierza odwiedzić Litwę i tym samym niemieckich żołnierzy, którzy są już w tym kraju. Na początku ubiegłego tygodnia do Wilna przybyła pierwsza grupa 20 żołnierzy niemieckiej przyszłej brygady.

Rheinmetall złożył również wniosek o uznanie zakładu za duży projekt inwestycyjny, który zwykle podlega specjalnym warunkom biznesowym i innym.

W ubiegłym tygodniu litewski Sejm rozpoczął dyskusję nad zmianami w prawie, które mają ułatwić dużym zachodnim producentom broni i amunicji jak najszybszą budowę fabryk na Litwie.

Nowy zakład wpisuje się w długoterminową strategię Rheinmetall, która zakłada osiągnięcie zdolności produkcyjnej na poziomie ponad miliona sztuk artylerii do 2027 roku. Do końca 2024 roku spółka ma wyprodukować 700 tys. sztuk amunicji. Nowe zakłady produkcyjne w Niemczech, na Ukrainie i na Litwie pomogą firmie osiągnąć cel miliona pocisków. W ciągu ostatnich dwóch lat niemiecka firma podjęła kilka kluczowych decyzji mających na celu zwiększenie produkcji w postaci przejęcia za 1,2 miliarda euro hiszpańskiego producenta amunicji Expal Systems, utworzeniu fabryki amunicji na Węgrzech – Rheinmetall Węgry Munitions Zrt, utworzenie nowej fabryki prochu w Rumunii o ogólnym szacunkowym budżecie 400 milionów euro.

PM/PAP

Sonda
Czy Europa zdąży z produkcją amunicji dla Ukrany?