Zakład powstanie na 12-hektarowej działce, położonej pomiędzy wsiami Mnin i Wólka, na terenach rolnych i częściowo zalesionych.
– Podpisaliśmy umowę kooperacyjną z inwestorem, mamy odpowiedni teren, wcześniej przeznaczony pod budowę strzelnicy – powiedział PAP Robert Wielgopolan, wójt Słupi Koneckiej. To gmina wiejska w powiecie koneckim. Siedzibą gminy jest wieś Słupia. Gmina zajmuje 105,66 km powierzchni i zamieszkana jest przez ok. 3,5 tys. osób.
We wsi będą produkowane pociski kalibru 122 i 155 mm
Według zapowiedzi inwestora, fabryka będzie produkować amunicję kalibru 155 mm i 120 mm, której zapotrzebowanie wzrosło, m.in. z powodu wojny na Ukrainie. Zakład zostanie wyposażony w dwie automatyczne linie produkcyjne oraz inteligentne systemy sterowania oparte na technologii Przemysłu 4.0.
Planowana roczna produkcja ma wynieść 120 tys. kompletów amunicji. Wśród zaplanowanych procesów technologicznych znajdą się m.in. spawanie, montaż korpusu, napełnianie, kontrola rentgenowska i malowanie. Fabryka ma działać w trybie całodobowym, a jej harmonogram pracy będzie zsynchronizowany z innymi zakładami inwestora na świecie.
Zatrudnienie w nowym zakładzie znajdzie ok. 100 osób. Przedsiębiorstwo pokryje również koszty budowy drogi dojazdowej oraz uzbrojenia terenu w niezbędne media.
– Teren inwestycji jest oddalony od zabudowań, ale blisko mediów technicznych – to doskonała lokalizacja pod tego typu działalność. Gmina przygotowuje uchwałę w sprawie długoletniej dzierżawy gruntu – wyjaśnił wójt Wielgopolan.

Samorząd gminy wspiera inwestora w procesie administracyjnym
Inwestor zobowiązał się do realizacji formalności związanych z ochroną środowiska i planowaniem przestrzennym, a samorząd zadeklarował wsparcie w procesie administracyjnym. Kompleks będzie obejmował także magazyny ogólne, magazyny komponentów oraz nowoczesne zaplecze socjalne. Zastosowane technologie mają zapewnić wysoką precyzję, efektywność oraz elastyczność produkcji, dopasowaną do zmieniających się potrzeb.
Wójt Słupi Koneckiej dodał, że w dłuższej perspektywie przy fabryce może powstać centrum szkoleniowe.
– To mógłby być ośrodek oferujący szkolenia m.in. dla uczniów szkół średnich oraz cywilów. Myślimy też o funkcjach hotelowych oraz wykorzystaniu jednego z naszych budynków – dawnej szkoły – do celów szkoleniowych.
Kontakt z AMC nawiązano przy okazji rozmów dotyczących... budowy strzelnicy.
– Przedstawiciele firmy odwiedzili teren, ocenili go bardzo pozytywnie, a projekt szybko nabrał nowego, strategicznego wymiaru – podkreślił Wielgopolan.
Armaments Munition Company Ltd będzie produkować także precyzyjną amunicję
Inwestor uważa, że nowy zakład będzie ważnym wzmocnieniem europejskiej bazy przemysłu obronnego i kolejnym etapem rozwoju technologii związanych z amunicją 155 mm, w tym amunicją M107 i M482.
Ten pierwszy to tradycyjny pocisk o dużym zasięgu i dużej sile rażenia, natomiast drugi to nowoczesna amunicja kierowana GPS, zapewniająca precyzyjne trafienie w cel.
M107 jest jednym z najczęściej używanych pocisków w armii amerykańskiej w ramach standardowego wyposażenia artylerii. Może zawierać różne rodzaje ładunków wybuchowych. M482 jest przeznaczony do zwalczania precyzyjnych celów, takich jak umocnienia wroga czy pojazdy. Pocisk może być wystrzeliwany z dział o kalibrze 155 mm, takich jak M777 czy M109.
AMC Global Group to konsorcjum założone w 2024 r. Koncentruje się na działalności w sektorze obronnym, w szczególności na produkcji amunicji dużego kalibru oraz rakiet niekierowanych. Grupa ma swoją siedzibę w Warszawie, a działa przez kilka wyspecjalizowanych firm. Oto one:
• Armaments Munition Company Ltd: główny operator odpowiedzialny za umowy handlowe oraz technologię związaną z produkcją amunicji dużego kalibru.
• General Explosives Ltd (GENEX): specjalizuje się w produkcji ładunków modułowych oraz materiałów wybuchowych takich jak TNT i RDX.
• Vanguard Ltd: odpowiada za operacje finansowe w ramach grupy.
• AMC Ukraine Ltd: wspiera operacje handlowe i logistyczne dla umów handlowych.
AMC France ME oraz AMC USA Corp: działają jako firmy wspierające operacje biznesowe i logistyczne.
Uwaga: AMC Global Group, która planuje budowę fabryki amunicji w Słupi Koneckiej, nie ma nic wspólnego z badaniami rynku (AMC Global) ani z siecią kin (AMC Theatres).
Podaż teraz nie nadąża za popytem, to ma się zmienić
Sytuacja na rynku amunicji jest taka, że wzrósł popyt na amunicję wielkokalibrową. Przykładowo:
• 360iResearch prognozuje wartość rynku w 2030 r. na 89,25 mld USD.
• MarketsandMarkets przewiduje wzrost wartości globalnego rynku do 33,1 mld USD w 2028 r.
• Research and Markets wycenia rynek na 35,9 mld USD do 2030 r.
Różnice w prognozach wynikają z różnych metodologii badawczych, zakresów segmentów rynku oraz przyjętych założeń dotyczących czynników makroekonomicznych i geopolitycznych.
Do czołowych producentów amunicji wielkokalibrowej w świecie (poza Rosją i Chinami) należą: Northrop Grumman (USA), BAE Systems (Wielka Brytania), General Dynamics Ordnance and Tactical Systems (USA), Rheinmetall (Niemcy), Thales (Francja), Denel PMP (RPA).
Największe rosyjskie zakłady amunicyjne skupione są w korporacji Rosoboronexport. W jej skład wchodzą (nazwy w polskim tłumaczeniu) m.in. Tulska Fabryka Amunicyjna, Wołogodzka Fabryka Amunicyjna, Motowilichinskie Zakłady...
Polecany artykuł:
