Jak poinformował wiceminister MON Paweł Bejda oraz Agencja Uzbrojenia w czasie wizyty delegacji rządowej w Republice Korei doszło do podpisania umowy wykonawczej, o wartości ok. 1,6 mld USD netto, zawartej pomiędzy Agencją Uzbrojenia, a koreańską firmą Hanwha Aerospace Co. Ltd., która obejmuje dostawę 72 modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym oraz integracja wyrzutni HOMAR-K. Poza tym umowa obejmuje dostawę kilku tysięcy pocisków precyzyjnego rażenia o zasięgu 80 km i 290 km oraz wsparcie techniczne producenta.
Według Agencji Uzbrojenia realizacja umowy w postaci dostarczenia zamówionych modułów oraz pocisków ma zostać zrealizowana w latach 2026-2029.
Jak zwraca uwagę Agencja Uzbrojenia w komunikacie: „Założeniem powyższej umowy, będącej zarazem kontynuacją całego projektu obejmującego pozyskanie łącznie 290 modułów wyrzutni HOMAR-K, jest również między innymi transfer technologii obejmujący serwis modułów i produkcję części zamiennych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także ustanowienie potencjału przemysłowego w zakresie dalszej produkcji wyrzutni oraz obejmującego produkcję pocisków rakietowych, co stanie się przedmiotem przyszłych umów wykonawczych”.
Przypomnijmy, że w 2022 roku została zawarta pierwsza umowa wykonawcza związana z pozyskaniem od strony koreańskiej modułów wyrzutni rakietowych w liczbie 218 modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i ich integracja z podwoziem Jelcz wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym oraz zapasem amunicji, obejmującym kilkanaście tysięcy pocisków precyzyjnego rażenia, na dystansie 80 km i 290 km, a także wsparciem technicznym producenta za łączną kwotę 3,55 mld USD netto.
Hanwha Aerospace podał w oświadczeniu, że najnowsze porozumienie wejdzie w życie dopiero po tym, gdy przed końcem listopada br. podpisany zostanie oddzielny kontrakt finansowy, przy wsparciu rządowym.
W poniedziałek polska delegacja odbyła spotkanie w południowokoreańskiej Agencji ds. Zakupów Obronnych. Jak podał MON, rozmowy dotyczyły m.in. realizacji i finansowania umów z partnerem koreańskim. Media południowokoreańskie, na które powołuje się agencja Reutera, podały, że polska delegacja złożyła wizyty w organizacjach kredytujących eksport, m.in. w banku Korea Export-Import Bank (Eximbank), w celu negocjacji finansowych.
Czym jest Homar-K
System Homar-K opiera się na południowokoreańskiej wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet K239 Chunmoo, dostosowanej do potrzeb Sił Zbrojnych RP. Koreańska wyrzutnia umieszczona jest na samochodzie ciężarowym wysokiej mobilności Jelcz 8x8 z pancerną kabiną i uzbrojona w dwa kontenery startowe, z których każdy może mieścić innego typu pociski. Może to być 6 kierowanych rakiet kalibru 239 mm o zasięgu 80 km, albo 1 kierowana taktyczna rakieta kalibru 600 mm o zasięgu 290 km.
Podczas MSPO2023 zaprezentowano wyrzutnię z jednym kontenerem rakiet 239 mm a drugim uzbrojonym w 20 pocisków 122 mm, stanowiących obecnie standardowe uzbrojenie polskich wyrzutni WR-40 Langusta. Modułowa budowa i zastosowanie kontenerów startowych zamiast stałych prowadnic ułatwia tego typu modyfikacje, ale też przyspiesza załadunek, gdyż cały kontener wymienia się jak magazynek w broni palnej. Znacznie ułatwia to szybkie prowadzenie ognia i krótki załadunek, który jest jednym z niebezpieczniejszych momentów, gdy wyrzutnia znajduje się w jednym miejscu z pojazdem amunicyjnym. Polska zamówiła dotąd 218 wyrzutni tego typu. Obecnie prowadzone są rozmowy o pozyskaniu kolejnych.
Listen on Spreaker.