Najnowszy radar systemu Patriot zakończył testy. Polska będzie jego pierwszym zagranicznym użytkownikiem

2023-10-11 7:01

Podczas testów na słynnym poligonie rakietowym US Army White Sands Missile Range, nie tylko potwierdził zakładane parametry, ale uzyskał znacząco lepsze wyniki, radar LTAMDS firmy Raytheon. Jest to sensor przeznaczony dla najnowszej wersji systemu Patriot, od początku dostosowany do współdziałania z systemem zarządzania walką IBCS. Trafi on do US Army, oraz do sił zbrojnych Polski, w ramach drugiej fazy programu Wisła.

Jak informuje koncern Raytheon, LTAMDS (ang. Lower Tier Air and Missile Defense Sensor) uzyskał wyższe od zakładanych wyniki w zakresie parametrów technicznych i skuteczności działania podczas testów weryfikacyjnych (Contractor Verification Testing) przeprowadzonych przez Wojska Lądowe USA. Ukończone testy spełniły założone cele, potwierdzając prawidłowe działanie i wysoką skuteczność radaru LTAMDS wobec prawdziwych i symulowanych zagrożeń.

„Doskonałe wyniki, jakie osiągnął radar LTAMDS na obecnym etapie testów, to kluczowe dokonanie na drodze do osiągnięcia zdolności operacyjnej do końca tego roku” – stwierdził Tom Laliberty, prezes działu systemów obrony lądowej i powietrznej w Raytheon. – „Dotychczasowe postępy prac nad radarem stanowią dowód naszej owocnej współpracy z Wojskami Lądowymi USA oraz wspólnego zaangażowania we wdrożenie tego wyjątkowego systemu w wojskach obrony powietrznej na całym świecie w jak najkrótszym czasie.”

Podczas testów poligonowych wykorzystano sześć wyprodukowanych dotąd egzemplarzy radaru LTAMDS. Testy weryfikacji kontraktura są prowadzone etapami o rosnącym stopniu złożoności i koncentrują się na zaawansowanych funkcjach i możliwościach radaru LTAMDS. W ich trakcie radar współpracował z systemem IBCS, czyli nowym zintegrowanym systemem dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową Wojsk Lądowych USA. Stanowi on również element drugiej fazy polskiego programu Wisła, który obejmuje dostawy 6 baterii Patriot z radarami LRAMDS i systemem IBCS. Polska będzie pierwszym zagranicznym użytkownikiem obu tych rozwiązań.

Radar LTAMDS pomyślnie zaliczył 11 zestawów zadań realizowanych w różnych środowiskach naśladujących warunki operacyjne. W trakcie prób radar skutecznie wykrywał i śledził wiele celów symulujących drony, samoloty i śmigłowce oraz pociski manewrujące i taktyczne pociski balistyczne. LTAMDS śledził wykryte cele przez cały czas trwania testów w locie, utrzymując bezpośrednią łączność z pociskiem PAC-3, czego efektem było symulowane przechwycenie taktycznego pocisku balistycznego.

Każdy z sześciu radarów wyprodukowanych w ramach przyznanego w październiku 2019 r. kontraktu został już ukończony i przechodzi aktualnie równoczesne testy na poligonach rządu USA i firmy Raytheon, na których jednocześnie prowadzone są działania integracyjne i badawcze. Próby te potrwają do końca 2023 r. i obejmują szkolenie operatorów i operacyjne testy sprzętu z udziałem żołnierzy, a ich kulminacją ma być osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej przed końcem bieżącego roku. W 2024 roku program rygorystycznych testów będzie kontynuowany, obejmując intensywne testy środowiskowe i testy mobilności, a także rozszerzony cykl testów systemu, w efekcie czego radar osiągnie pełną gotowość operacyjną w przyszłym roku kalendarzowym.

LTAMDS to radar obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nowej generacji, przeznaczony dla Sił Lądowych USA. Jest to radar o polu widzenia 360 stopni z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym (Active Electronically Scanned Array – AESA) oparty na produkowanym przez Raytheon azotku galu (GaN). Dzięki tym cechom umożliwia znacznie skuteczniejszą ochronę przed całą gamą zagrożeń – od samolotów załogowych i bezzałogowych do pocisków manewrujących, balistycznych i hipersonicznych.

Stacja radiolokacyjna LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor) to nowy radar opracowany przez Raytheona dla systemu Patriot. Jest on wyposażony w antenę główną oraz dwie anteny boczne, co w sumie daje możliwość obserwacji i namierzania oraz zwalczania celów w zakresie 360 stopni. Stacja wykorzystuje anteny z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA), co oznacza, że składają się one z niezależnie działających modułów nadawczo-odbiorczych. Mogą one zmieniać kierunek nadawania bez poruszania anteną i ą w stanie śledzić różne obiekty jednocześnie. W budowie modułów zastosowano najnowocześniejszą obecnie technologię, opartą na azotku galu (GaN).

Radar LTAMDS ma pozwolić na pełne wykorzystanie potencjału pocisków PAC-3 MSE w zakresie zwalczania celów balistycznych. Stacja jest też od początku dostosowany do współdziałania z systemem zarządzania walką IBCS. Polska zamówiła dwanaście stacji radiolokacyjnych LTAMDS, które mają zostać dostarczone w latach 2026-2029, w ramach drugiej fazy programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Zakłada się, że w ramach umów offsetowych oraz business to business część produkcji i wsparcia eksploatacji tych radarów realizowanych będzie w Polsce, między innymi w otwartych 5 października w Kobyłce pod Warszawą nowych zakładach PIT-RADWAR.

Sonda
Który system przeciwlotniczy jest najlepszy?