System Patriot na straży Warszawy. Gen. Marciniak: Po raz pierwszy to nie są ćwiczenia

2023-10-05 14:05

"Uczestniczymy w wydarzeniu historycznym. Oto po raz pierwszy w historii Warszawa otrzymuje obronę przeciwrakietową" - stwierdził minister obrony Mariusz Błaszczak na briefingu prasowym, który odbył się na tle jednostki ogniowej systemu Patriot, należącej do 37. DROP (Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej). Rozlokowała się ona na lotnisku Bemowo, gdzie od 6 października ma pełnić dyżur.

„Budowa systemu wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej pozostaje w tej chwili najwyższym priorytetem w resorcie obrony narodowej. Czego efekty mogą państwo zobaczyć” - oświadczył pełnomocnik MON ds. budowy systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej gen. bryg. Michał Marciniak. Jak podkreślił, do tej pory w rozmowach z mediami przedstawiał informacje o kolejnych szkoleniach i ćwiczeniach z wykorzystaniem nowych systemów obrony powietrznej. - "Dzisiaj chciałbym przekazać informację, że to Grupa ogniowe 37. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej otrzymała konkretne zadanie bojowe, oparte na realnych scenariuszach. Zadaniem grupy jest ochrona miasta stołecznego Warszawy przed zagrożeniem w postaci taktycznych pocisków balistycznych.”

Gen. Marciniak poinformował również, że jednostka ogniowa 37. DROP zostanie w najbliższym czasie poddana certyfikacji, a następnie wejdzie w stały dyżur bojowy. Będzie ona - „chroniąc ludność i infrastrukturę krytyczną stolicy." Minister Błaszczak podkreślił, że włączenie systemu Patriot w obronę powietrzną Polski nastąpiło w wyjątkowo krótkim czasie. Dodał również, że przyszłym tygodniu na poligonie odbędzie się ćwiczenie kolejnej jednostki uzbrojonej w system obrony powietrznej krótkiego zasięgu "Mała Narew", powstającego we współpracy z Wielką Brytanią, którego kolejne jednostki niedługo wejdą do systemu obrony powietrznej Polski.

Warto odnotować, ze do służby wchodzi pierwszy z 4 modułów ogniowych, czyli dwóch baterii, pozyskanych w ramach pierwszej fazy programu Wisła. Są one skonfigurowane w taki sam sposób, jak obecnie eksploatowane systemy amerykańskie. Podczas targów MSPO w Kielcach na początku września b.r. szef MON zatwierdził umowę na dostawę kolejnych 6 baterii Patriotów w docelowej konfiguracji, wyposażonej w nowy system zarządzania walką typu IBCS. Ma on zostać zintegrowany również z polskimi sensorami oraz z system Narew, tworząc zintegrowany system zarządzania obroną powietrzną.

Sonda
Czy warto wydawać miliardy na obronę przeciwlotniczą?