Miecznik z systemem obrony powietrznej. Ubrojenie jak w lądowych zestawach Narew

2024-01-12 15:01

Firma MBDA poinformowała w komunikacie prasowym, że zawarła z polskim konsorcjum PGZ Miecznik kontrakt na wyposażenie nowych fregat typu Miecznik Marynarki Wojennej RP w morski system obrony powietrznej Sea Ceptor. Jest to kolejny krok w uzbrajaniu okrętów dla polskiej marynarki.

Miecznik

i

Autor: PGZ Miecznik

Jak możemy przeczytać we wpisie na platformie X, zawarta umowa dotyczy wyposażenia 3 fregat w ramach pr. MIECZNIK w system Sea Ceptor.

Jak czytamy w komunikacie, "kontrakt na systemy Sea Ceptor jest następstwem szeregu strategicznych porozumień zawartych pomiędzy MBDA a Polską, dotyczących rodziny rakiet przeciwlotniczych CAMM. Polska skorzysta z interoperacyjności pocisku CAMM, zaprojektowanego specjalnie dla wyrzutni lądowych i morskich, wykorzystując zakupione już zapasy do uzbrojenia Mieczników. CAMM będzie instalowany na pokładzie okrętów w konfiguracji cztery rakiety na jedną wyrzutnię Mk41 VLS (Vertical Launching System), co zapewni duży potencjał ogniowy, zwiększający przeżywalność okrętów w walce".

Sea Ceptor to okrętowy system najnowszej generacji, który ma za zadanie chronić jednostki marynarki wojennej i sojusznicze przed zaawansowanymi zagrożeniami z powietrza i powierzchniowymi, w tym naddźwiękowymi rakietami przeciwokrętowymi i bezzałogowymi jednostkami pływającymi.

Rakieta z rodziny CAMM

i

Autor: MBDA Rakieta z rodziny CAMM

MBDA współpracuje z Polską Grupą Zbrojeniową nad stworzeniem w kraju suwerennego potencjału rakietowego w programie NAREW, co umożliwia bezprecedensowy transfer wiedzy i technologii od MBDA. Zastosowanie rakiet z rodziny CAMM w programach PILICA+, NAREW i MIECZNIK zagwarantuje Polsce znaczne korzyści, jednocześnie stymulując rozwój polskiego przemysłu i tworzenie miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji.

Wiele sił zbrojnych na całym świecie wybrało rakiety z rodziny CAMM do budowy morskich i naziemnych systemów obrony powietrznej najnowszej generacji. Wśród nich są Polska, Wielka Brytania, Włochy, Kanada, Brazylia, a ostatnio dołączyła Szwecja.

Fregaty Miecznik są jednostkami o budowie modułowej, opartymi na projekcie Arrowhead 140. To jednostki o wyporności niespełna 6000 ton i długości mniej niż 140 metrów. Osiąga ona dzięki czterem silnikom prędkość 28 węzłów i zasięg 9 tys. mil morskich. Załoga to ponad 80 osób. Ich podstawowe uzbrojenie będzie znajdować się w wyrzutniach pionowych Mk 41 i może obejmować dowolną kombinację pocisków manewrujących i przeciwlotniczych. Uzbrojenie obejmuje też systemy bezpośredniej samoobrony, wyrzutnie pocisków przeciw okrętowych czy armatę morską kalibru 57 mm i dwie armaty 40 mm. Dokładna konfiguracja wynika z potrzeb i wymagań jakie wyraziła Marynarka Wojenna RP.

Dodatkowo, jednostki typu Miecznik posiadają duży pokład startowy dla śmigłowców, na którym może się pomieścić ciężki śmigłowiec, taki jak AW101, ale ich wyposażeniem ma być lżejsza maszyna o kryptonimie Kondor. Dodatkowo na każdej burcie znajdują się dwie ośmiometrowe łodzie sztywnodenne, osiągające prędkość 38 węzłów. Mogą one służyć do zadań ratunkowych lub prowadzenia akcji abrodażowo-inspekcyjnych podczas misji przeciw pirackich czy zwalczania przemytu.

Celem jest zagwarantowanie ochrony interesów, bezpieczeństwa i obrony Polsce oraz w całym regionie Morza Bałtyckiego, a także zapewnienie strategicznych zdolności obronnych Marynarce Wojennej RP, zintegrowanych z centralnym systemem obrony powietrznej kraju.

Sonda
Jak oceniasz stan Marynarki Wojennej RP?