MBDA buduje europejski pocisk hipersoniczny. Projekt dofinansuje Unia Europejska

2024-05-16 14:38

W ramach europejskiego programy HYDIS² (Hypersonic Defence Interceptor System) koncern MBDA podpisała 15 maja br. w imieniu partnerów konsorcjum umowę z Organizacją Współpracy Uzbrojeniowej OCCAR (fr. Organisation Conjointe de Cooperative en Matière d'Armement) o dotację z Europejskiego Funduszu Obronnego. W ten sposób rozpoczęła się realizacja fazy koncepcyjnej programu efektora służącego przechwytywaniu pocisków hipersonicznych.

HYDIS2

i

Autor: OCCAR

Komisja Europejska wybrała projekt HYDIS² do finansowania w lipcu 2023 r., a rządy Francji, Niemiec, Włoch i Holandii zdecydowały się na jego współfinansowanie, kirując na ten cel środki około 50 mln euro. Unia Europejska, za pośrednictwem agencji OCCAR, przeznacza na ten cel około 80 mln euro.

MBDA jako lider koordynuje prace konsorcjum HYDIS², skupiającego 19 partnerów i ponad 20 podwykonawców z 14 krajów UE. Obok oddziałów MBDA we Francji, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii partnerami w projekcie są ArianeGroup, AVIO, Avio Aero, Bayern-Chemie, CIRA, DLR, GKN Fokker, LYNRED, OHB System AG, ONERA, ROXEL France, THALES LAS France, TDW, THALES Netherlands i TNO.

Portal Obronny - Czy Polska jest przygotowana na ataki powietrzny?

HYDIS² ma na celu opracowanie skutecznego systemu wykrywania i eliminacji hipersonicznych środków ataku powietrznego, co wymaga podejścia radykalnie różniącego od zwalczania celów balistycznych czy aerodynamicznych. Celem projektu jest wdrożenia do eksploatacji około roku 2035 w pełni funkcjonalnego rozwiązania.

Podpisanie umowy między MBDA i OCCAR wyznacza początek trzyletniej fazy prac analityczno-koncepcyjnych, których celem jest wybór najbardziej odpowiedniej i skutecznej koncepcji oraz architektury systemu obrony przed rakietami hipersonicznymi i balistycznymi.

Nowy etap prac, koordynowany przez MBDA, pozwoli m.in. na zdefiniowanie zagrożeń oraz scenariuszy działania i interfejsów systemów uzbrojenia, uwzględniających plany państw Europy i NATO. Umożliwi określenie wymagań dotyczących systemu uzbrojenia i ustalenie kwestii integracji w całym systemie obrony powietrznej, oraz inne niezbędne działania.

W kolejnej fazie, w oparciu o uzyskane dane, możliwe będzie wdrożenie koncepcji broni do zwalczania rakiet hipersonicznych i budowa sieć partnerów przemysłowych, potrafiących produkować przyszłe systemy rakiet przeciwhipersonicznych. Uruchomienie takiej produkcji ma być możliwe w ciągu dekady.