Litwa stanie się ważnym punktem na mapie dla Rheinmetall? Firma widzi nowe możliwości inwestowania 

2025-02-04 17:02

Litwa może stać się ważnym partnerem i punktem na mapie inwestycyjnej niemieckiej firmy Rheinmetall. Dyrektor generalny firmy Armin Papperger po spotkaniu z litewskim premierem Gintautasem Paluckasem, powiedział, że Rheinmetall widzi nowe możliwości inwestowania na Litwie – informuje Lietuvos Nacionalinis Radijas.

Rheinmetall

i

Autor: Rheinmetall Rheinmetall

Jak powiedział Papperger reporterom w Wilnie po spotkaniu z litewskim premierem Gintautasem Paluckasem:

„Widzę wiele innych możliwości inwestowania tutaj na Litwie. I jak powiedział premier, musimy stworzyć ekosystem, musimy stworzyć coś, co jest ekonomicznie silne i (...) zapewnia zdolności obronne tutaj na Litwie”.

Według niego Rheinmetall mógłby w przyszłości rozmawiać z Litwą o możliwości produkcji innej amunicji lub sprzętu obronnego. Premier Paluckas powiedział, że rozmawiał z dyrektorem generalnym Rheinmetall o możliwych przyszłych inwestycjach, które pomogłyby stworzyć ekosystem przemysłu zbrojeniowego na Litwie, zwiększając potencjał obronny, eksport i suwerenność kraju.

„Patrząc w przyszłość, liczymy na bardzo konstruktywną współpracę, która przyniesie korzyści obu krajom. Chcę podkreślić, że ta współpraca nie jest kosztem, jest bardzo poważną, wartościową inwestycją” – powiedział premier reporterom.

Garda: Trudne początki FA-50 w 23. BLT

Niemiecka firma obecnie realizuje inwestycje budowy fabryki amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, której koszt szacuje się na około 260–300 milionów euro, a sama budowa ma się rozpocząć w tym roku, a jej zakończenie przewiduje się na koniec 2026 roku. Plany Rheinmetall przewidują, że połowa produkcji planowanej fabryki Rheinmetall pozostanie na Litwie, reszta zostanie natomiast przeznaczona na eksport. Jak mówił Papperger dla BNS.

„W tej chwili istnieje zapotrzebowanie [na amunicję] na całym świecie. Myślę, że jesteśmy w stanie wyprodukować tylko 50 procent zapotrzebowania, jakie mamy na arenie międzynarodowej. Więc widzę, że przez następne dziesięć lat eksport do wielu krajów europejskich, ale także poza Europę, będzie możliwy z Litwy”.

Portal Obronny SE Google News
Autor:

Jak Rosja próbowała zamordować dyrektora generalnego Rheinmetall 

Pod koniec stycznia zastępca asystenta sekretarza generalnego NATO ds. innowacji, technologii hybrydowych i cybernetycznych James Appathurai potwierdził groźby pod adresem dyrektora generalnego Rheinmetall, o których do tej pory informowały jedynie media.

Powiedział, że incydenty sabotażu w państwach NATO obejmowały wykolejenia pociągów, akty podpaleń, ataki na mienie polityków, czy groźby mającego na celu zamordowanie liderów przemysłu, takich szef Rheinmetall. Dodał, że były też "inne spiski".