KNDS Deutschland otworzył na Ukrainie spółkę joint venture. Zajmie się remontem uzbrojenia

2025-01-23 15:10

Minister przemysłu strategicznego Ukrainy Herman Smetanin przekazał 21 stycznia, że Niemiecka firma KNDS Deutschland oficjalnie utworzyła spółkę joint venture z ukraińską firmą zbrojeniową. Według ukraińskiego ministra: „To znacznie przyspieszy naprawy i wzmocni nasze zdolności obronne”.

Czołg Leopard 2

i

Autor: General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook

Spółka KNDS Deutschland będzie na Ukrainie się zajmować naprawą i konserwacją niemieckiego uzbrojenia używanego przez ukraińską armię. Partnerstwo zostało sformalizowane poprzez podpisanie memorandum o współpracy 21 stycznia. Ralph Ketzel, prezes KNDS Deutschland, zauważył, że współpraca już posunęła się naprzód, ponieważ 100 ukraińskich specjalistów przeszło szkolenie w Niemczech.

Wojsko Polskie na MSPO 2024

Z kolei minister przemysłu strategicznego Ukrainy Herman Smetanin zwrócił uwagę na znaczenie współpracy zarówno dla zdolności obronnych kraju, jak i jego gospodarki. Oczekuje się, że wspólne przedsięwzięcie usprawni proces naprawy, umożliwiając szybszy powrót sprzętu do służby. Ponadto partnerstwo stworzy miejsca pracy i ma przyciągnąć inwestycje, zapewniając korzyści ekonomiczne obok wsparcia wojskowego. Ze względów bezpieczeństwa nie ujawniono nazwy ukraińskiej firmy, która wchodzi w spółkę joint venture.

Wcześniej, bo w marcu 2024 r. Paryż i Berlin zawarły porozumienie umożliwiające francusko-niemieckiej firmie KNDS, otwarcie oddziału na Ukrainie. W czerwcu producent czołgów KNDS oficjalnie zarejestrował utworzenie spółki zależnej na Ukrainie.

W październiku 2023 r. niemiecki Rheinmetall i ukraiński państwowy koncern Ukrainian Defense Industry (Ukroboronprom) utworzyły spółkę joint venture o nazwie Rheinmetall Ukrainian Defense Industry LLC. Partnerstwo to koncentruje się na konserwacji i naprawie sprzętu dostarczanego przez sojuszników, produkcji Rheinmetall. Do czerwca 2024 r. na Ukrainie uruchomiono pierwszy wspólny zakład produkcji sprzętu pancernego Rheinmetall-Ukroboronprom

Rheinmetall ogłosił w październiku 2024 r. dalsze rozszerzenie swojej działalności, aby otworzyć cztery zakłady. Zakłady te mają na celu rozwiązanie problemu niedoborów m.in. amunicji.

15 stycznia prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że w ciągu ostatniego roku Ukraina znacznie zwiększyła krajową produkcję broni, która stanowi około 33–34% jej rocznego zapotrzebowania na broń — w porównaniu do niecałych 10% przed pełnoskalową inwazją. CO pokazuje, że rosyjski przemysł zbrojeniowy mimo wojny nadal sprawnie funkcjonuje i się rozwija niekiedy we współpracy z zachodnimi firmami jak przy rozpoczęciu produkcji amunicji 155 mm.

Portal Obronny SE Google News
Autor: