K2PL będą produkowane w Poznaniu? Minister obrony o komunalizacji Cegielskiego, programie Orka i PGZ

2024-04-18 18:23

Przypomnijmy: poprzedni rząd podpisał z Hyundai Rotem Company umowę ramową na dostawę 1000 czołgów K2 Black Panther, przy czym docelowo wszystkie powinny reprezentować standard K2PL, a połowa z nich miałaby być wyprodukowana w Polsce. Ich produkcją miałby zająć się, według tej umowy, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu. W czwartek (18 kwietnia) gościł w nich Władysław Kosiniak-Kamysz. MON również uważa, że K2PL powinny powstawać w Poznaniu. Minister wskazał także na zaniedbania poprzedniego rządu w przemyśle obronnym...

A zatem następca Mariusza Błaszczaka podtrzymuje jego zamiary Wicepremier, minister obrony dodał, MON chce, by w poznańskich zakładach H. Cegielski SA (HCP) produkowano korpusy do BWP Borsuk i AHS Krab.

– Chcemy, żeby tutaj była produkcja polskiego odpowiednika, polskiej wersji czołgu K2. Chcemy, żeby był produkowany w Poznaniu. Z taką misją leci do Korei wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda i wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek. Startują w niedzielę, będą rozmawiać o nowych kontraktach dla polskiej armii. Jednym z najważniejszych tematów rozmów będzie również linia produkcyjna do polskiej wersji czołgu K2, która powinna być zlokalizowana, według naszych założeń, tutaj w Poznaniu.

Wicepremier/minister obrony Kosiniak-Kamysz pytany, ile K2 miałoby powstać w Polsce, odparł, że wstępnie „mówiło się o 820 wyprodukowanych w polskiej wersji” wozach.

Szef MON mówił też o problemach, m.in. z zadłużeniem HCP, który we wrześniu 2023 r. został przejęty przez Polską Grupę Zbrojeniową (PGZ). Zaznaczył przy tym, że PGZ nie składała w poznańskiej fabryce oczekiwanych zamówień.

Chcemy to zmienić. Po naradzie w Ministerstwie Aktywów Państwowych, ale też po rozpoznaniu możliwości zakupowych i produkcyjnych w Polsce, chcielibyśmy – i do tego naszym zdaniem na tym etapie pewnie po pełnej weryfikacji zakłady Cegielskiego mogłyby być gotowe i dałyby radę, sprostałyby zamówieniu na korpusy do armatohaubic Krab i korpusy do bojowych wozów piechoty Borsuk...

Portal Obronny - Minister Kosiniak-Kamysz: Wojsko potrzebuje modernizacji i transformacji

Według Kosiniaka-Kamysza, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wyraził gotowość do komunalizacji zakładów Cegielskiego, z uwagi na ich słabą kondycję finansową. Podkreślił, że ze względu m.in. na pracujących w tej firmie specjalistów, np. spawaczy, nie można pozwolić na upadek HCP. Dopytywany przez dziennikarzy przyznał, że chodzi o częściowy udział miasta w pakiecie właścicielskim firmy.

– Uważam, że komunalizacja ma swoje wielkie zalety, bo jest to taka odpowiedzialność gospodarza, za to, co się dzieje. Chciałbym, żeby Poznań brał w tym udział. Najpierw dokapitalizujmy HCP, dodajmy im siły, a później włączmy Poznań w proces komunalizacji.

Jacek Jaśkowiak pytany przez PAP o potencjalną komunalizację zakładów Cegielskiego powiedział, że chodzi o pomoc w ocaleniu firmy (istnieje od 1846 r. – Portal Obronny).

– Dzisiaj tak naprawdę nieruchomości (HCP) zostały wytransferowane w dużym stopniu do Agencji Rozwoju Przemysłu, ale też do deweloperów. Musimy uratować Cegielskiego – zaznaczył prezydent Poznania.

Szef resortu obrony, mówiąc o PGZ zaznaczył, że w czasie przejmowania nad nią kontroli od poprzedniej ekipy obecnie rządzący zastali „rozgardiasz, bałagan”.

– Zastaliśmy polski przemysł zbrojeniowy w niewydolnej sytuacji. Małe możliwości produkcyjne, nieefektywność tej produkcji. Czas jest potrzebny, żeby to naprawić. Polska będzie kupować bardzo dużo – zapewnił minister. Dodał przy tym, że zakupy sprzętu wojskowego powinny w 50 proc. być realizowane przez polskie firmy.

Pytany, czy MON powinien przejąć od resortu aktywów państwowych nadzór nad PGZ Kosiniak-Kamysz powiedział, że na razie nie narzeka na współpracę z MAP. Ocenił, że brak odpowiedniej liczby zamówień sprzętu wojskowego w spółkach PGZ wynikał, z „ułomności naszych poprzedników”, a nie struktury przemysłu zbrojeniowego.

– Oczywiście, są względy, które pewnie skłaniałyby do powiedzenia wprost: tak, najlepiej, żeby to było w jednym ręku. Jeżeli będzie taka konieczność to z takim wnioskiem wystąpię. Nie narzekam na współpracę z MAP, wręcz jestem z niej zadowolony…

Minister był pytany, kiedy sfinalizowany zostanie program Orka, dotyczący pozyskania nowych okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej.

Nie wiem, czy uda się zakończyć negocjacje w tym roku, bo jest kilka państw, które zgłosiło się do tego procesu i musimy wybrać najlepszą ofertę.

Na pytanie o zapowiadany przez poprzednie kierownictwo resortu projekt budowy Ciężkiego Bojowego Wozu Piechoty, który ma być uzupełnieniem lżejszego, pływającego BWP Borsuk, powiedział, że na razie nie ma nic do zakomunikowania na ten temat.

Sonda
Jak oceniasz decyzję o zakupie czołgów K2 z Korei Południowej?