Ile jeszcze Pentagon zapłaci za myśliwiec 6 generacji F-47 NGAD? Sumy idą w dziesiątki miliardów

2025-04-29 7:12

Pomimo tego, że program amerykańskiego myśliwca 6 generacji F-47 NGAD (ang. Next Generation Air Dominance) już pochłonął 8,7 mld dolarów, Pentagon zażądał w tym roku dodatkowych 400 mln dolarów. Nie jest to ostatnie słowo. W ubiegłym roku na ten cel przeznaczono 2,3 mld dolarów.

F-47 NGAD

i

Autor: Boeing Boeing F-47 NGAD

Informacja na temat zwiększenia środków została opublikowana w poprawce dotyczącym dodatkowego finansowania, którą wygenerował Departament Sił Zbrojnych USA. Pozostałe korekty dotyczą przede wszystkim środków na funkcjonowanie bieżących działań. Na tym tle F-47 wypada jako dokładne przeciwieństwo – program, który jest dopiero w fazie rozwoju, ale już zdaje się być rekordowy pod względem wydatków.

Fundusze dodatkowe o wartości 400 mln dolarów zostaną wykorzystane na dofinansowanie bieżącego programu rozwoju prototypu myśliwca F-47, prowadzonego przez firmę Boeing, oraz przyszłej produkcji maszyn nowej generacji. Przypomnijmy, że pod koniec marca 2025 roku Pentagon wybrał projekt firmy Boeing w konkursie Next Generation Air Dominance (NGAD) na opracowanie przyszłościowego myśliwca, który otrzymał oznaczenie F-47. Informacje te ogłoszono w obecności prezydenta Donalda Trumpa.

NGAD jest jednym z bardziej tajemniczy projektów. US Air Force poinformowały, że demonstratory samolotów nowej generacji zbudowane przez firmy Boeing i Lockheed Martin wylatały setki godzin, ale wszystkie te próby odbywały się w tajemnicy. Demonstratory te zostały opracowane w celu zmniejszenia ryzyka związanego z rozwojem i aby przetestować obie wybrane koncepcje przed wejściem w pełnoskalowy egzemplarz prototypowy. Boeing dostarczył swój demonstrator na testy w 2019 roku, a Lockheed Martin egzemplarz testy trzy lata później.

Ogłoszenie wyboru w marcu bieżącego roku było dość niespodziewane. Stanowi istotne wsparcie dla koncernu Boeing, który już od pewnego czasu pokładał duże nadzieje w NGAD. Firma zainwestowała w pozyskanie gruntów i uruchomienie budowy obiektów w San Louis, które mają zostać ukończone w przyszłym roku. Inwestycja o wartości 1,8 mld dolarów ma de facto podwoić powierzchnie tych zakładów i zrewolucjonizować produkcje samolotów wojskowych. Inwestycja wydaje się znacząca i ryzykowna, zanim weźmiemy pod uwagę wartość uruchomienia produkcji F-47 NGAD, której wartość obecnie szacuje się na 20 mld dolarów. Obecnie w Saint Souis powstają m.in. maszyny F-15EX, bezzałogowe latające tankowce MQ-25A Stingray i samoloty szkolne T-7A Redtail.

Portal Obronny SE Google News