Będzie łatwiej wyeksportować broń polskiej produkcji. Ukraina główny jej importerem

2024-12-12 8:20

W najbliższych miesiącach ma być wprowadzona zmiana w prawie, która umożliwi MON kupno uzbrojenia polskich producentów dla innych rządów. Mechanizm ma działać podobnie jak amerykański FMS - informuje czwartkowa (12 grudnia) „Rzeczpospolita”.

Haubica Krab - próba defilady 2024

i

Autor: Juliusz Sabak

– To otwiera możliwości współpracy międzynarodowej Sił Zbrojnych RP, nie tylko w obszarze ćwiczeń i doskonalenie zdolności operacyjnych, ale też na płaszczyźnie wspólnego pozyskiwania sprzętu, co może pomóc w ujednoliceniu wyposażenia armii regionu – powiedział „Rzepie” jeden z oficerów uczestniczący w zakupach sprzętu dla WP.

Dziennik podał, że obecnie, o ile polski rząd chętnie korzysta z pomocy amerykańskiej administracji w negocjacjach z amerykańskimi koncernami zbrojeniowymi (mechanizm Foreign Military Sales - PAP), to sam takiego wsparcia w negocjacjach z polskim przemysłem obronnym sojusznikom nie oferuje. Obecnie nie ma prawnej możliwości, by Agencja Uzbrojenia zakupiła w polskim przemyśle zbrojeniowym uzbrojenie, które przekaże czy raczej odsprzeda potem rządowi innego kraju.

„Takim przetarciem ścieżki w tym obszarze miał być europejski projekt EDIRPA i wspólny zakup z Norwegią, Litwą i Estonią zestawów przeciwlotniczych Piorun, które produkuje wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Mesko. Jednak nasz projekt nie znalazł wystarczającego uznania w Komisji Europejskiej i w tej formie nie będzie realizowany” – podkreśla „Rzepa”.

By wprowadzić mechanizm umożliwiający Agencji Uzbrojenia zakupy uzbrojenia w polskim przemyśle, które ma trafić do sojuszniczych rządów, najpewniej w pierwszym kwartale zostanie przeprowadzona nowelizacja ustawy o obronie ojczyzny.

„Z punktu widzenia rządów sojuszniczych, scedowanie obowiązku negocjacji szczegółowych na polski resort obrony znacznie ułatwia proces, ponieważ nie trzeba brać udziału w często długotrwałych i żmudnych rozmowach z polskim przemysłem obronnym. Na dodatek resort obrony może czasem po prostu zwiększać liczbę zamawianych systemów, w ramach opcji do kontraktów już podpisanych, albo je po prostu zwiększać”.

Garda - Janusz Noga CRW Telesystem Mesko Sp. z o.o.

Przypomnijmy, że we wrześniu Departament Polityki Bezpieczeństwa MSZ przedstawił coroczny raport dotyczący eksportu uzbrojenia i sprzętu wojskowego za rok 2023. W zestawieniu z danymi za rok 2022, wartość faktycznych wywozów oraz transferów wewnątrzunijnych uzbrojenia i sprzętu wojskowego w 2023 r. wzrosła o ponad 572 mln euro i osiągnęła poziom 1,753 mld euro. Wynik ten pokazuje w dużym stopniu skalę dostaw uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla toczącej wojnę obronną Ukrainy – podkreślił resort w raporcie.

W klasyfikacji odbiorców produktów eksportowanych z Polski pod względem ich wartości w roku 2023 na pierwszym miejscu znalazły się podmioty z

• Ukrainy (ok. 81 proc. wartości eksportu),

• Stanw Zjednoczononych (7 proc.) oraz

• Hiszpanii i Niemiec (po 1proc.).

Ze względu na ograniczenia prawne, dane za rok 2023 nie zawierają informacji o wydanych zezwoleniach, ich wartości oraz faktycznym wywozie uzbrojenia i sprzętu wojskowego przekazywanego przez polskie władze w ramach donacji na rzecz Ukrainy.

Sonda
Czy polska zbrojeniówka ma czym się pochwalić na świecie?