Sekretarz stanu w KPRM podkreślił, że funkcjonujące stopnie alarmowe określają sposoby działania instytucji. – One nie rzutują na życie codzienne obywateli. Nie są i nie będą dokuczliwe dla naszego społeczeństwa, ale pozwalają na zwiększenie czujności odpowiednich instytucji, które muszą mieć świadomość tych zagrożeń wynikających z wojny hybrydowej, którą Rosja prowadzi przeciw Polsce od dawna – podkreślił Żaryn.
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 30 listopada 2023 r. obowiązywanie stopni alarmowych – 2. stopnia BRAVO na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami kraju oraz 3. stopnia CHARLIE-CRP dla zagrożeń w cyberprzestrzeni.
O przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w czwartek (31 sierpnia) na stronach rządowych. Jak podkreśla RCB, stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, by były gotowe do działania.
W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub sabotażowym albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenie wprowadza się jeden z czterech stopni alarmowych:
• pierwszy stopień alarmowy (stopień ALFA); • drugi stopień alarmowy (stopień BRAVO); • trzeci stopień alarmowy (stopień CHARLIE); • czwarty stopień alarmowy (stopień DELTA).
W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub sabotażowym na systemy teleinformatyczne organów administracji publicznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, wprowadza się jeden z czterech stopni alarmowych CRP: • pierwszy stopień alarmowy (stopień ALFA-CRP); • drugi stopień alarmowy (stopień BRAVO-CRP); • trzeci stopień alarmowy (stopień CHARLIE-CRP); • czwarty stopień alarmowy (stopień DELTA-CRP).
Pierwszy stopień alarmowy
(stopień ALFA) lub stopień alarmowy CRP (stopień ALFACRP) wprowadza się w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub sabotażowym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia. Jego wprowadzenie ma charakter ogólnego ostrzeżenia, a okoliczności nie usprawiedliwiają uruchomienia przedsięwzięć zawartych w wyższych stopniach alarmowych.
Drugi stopień alarmowy
(stopień BRAVO) lub stopień alarmowy CRP (stopień BRAVO-CRP) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub sabotażowym, jednakże konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.
Trzeci stopień alarmowy
(stopień CHARLIE) lub stopień alarmowy CRP (stopień CHARLIE-CRP) wprowadza się w przypadku zaistnienia konkretnego zdarzenia, potwierdzającego cel potencjalnego ataku terrorystycznego lub sabotażowego godzącego w bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej lub bezpieczeństwo innych państw i stwarzającego potencjalne zagrożenie dla Polski. Albo w przypadku uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym lub sabotażowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bądź którego celem mają być jej obywatele albo instytucje lub infrastruktura, w tym także obywatele polscy przebywający za granicą lub instytucje polskie mieszczące się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Czwarty stopień alarmowy
(stopień DELTA) lub stopień alarmowy CRP (stopień DELTA-CRP) wprowadza się w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub sabotażowym, powodującego zagrożenie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej lub bezpieczeństwa innych państw i stwarzającego zagrożenie dla Polski. Albo również w przypadku, gdy uzyskane informacje wskazują na zaawansowaną fazę przygotowań do zdarzenia o charakterze terrorystycznym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bądź którego celem mają być jej obywatele albo infrastruktura, w tym także obywatele polscy przebywający za granicą lub instytucje polskie mieszczące się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a zebrane informacje wskazują jednocześnie na nieuchronność takiego zdarzenia.
Stopień alarmowy lub stopień alarmowy CRP może zostać wprowadzony:
• na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (RP);
• na obszarze jednej lub kilku jednostek podziału terytorialnego państwa;
• na obszarze określonym w sposób inny niż przez odniesienie do jednostek podziału terytorialnego państwa;
• dla określonych obiektów jednostek organizacyjnych administracji publicznej, prokuratury, sądów lub innych obiektów infrastruktury administracji publicznej lub infrastruktury krytycznej;
• w przypadku, gdy skutki zdarzenia o charakterze terrorystycznym mogą dotyczyć obywateli polskich przebywających za granicą RP lub instytucji polskich albo polskiej infrastruktury mieszczących się poza granicami RP, innych niż placówki zagraniczne RP, w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej...