Mariusz Błaszczak pisze o pilnej potrzebie operacyjnej
Treść wpisu ministra przytaczamy w twitterowym cytacie poniżej. Zastanawiające jest w nim sformułowanie o „pilnej potrzebie operacyjnej”. Według decyzji ministra obrony z lutego 2009 r. „potrzeby operacyjne” to „poziom zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych RP zapewniający skuteczną realizację określonych dla nich misji i zadań”. Tylko MON wie, w ramach jakich potrzeb operacyjnych mają działać Reapery. Co to za maszyny?
Drony MQ-9 Reaper. Co to za maszyny?
MQ-9 Reaper to uzbrojony, wielozadaniowy, zdalnie sterowany i bezzałogowy dron operujący na średnich wysokościach. Może przebywać w powietrzu do 28 godzin. Producent tego sprzętu (General Atomics Aeronautical Systems) w arkuszu informacyjnym wykazuje, że maszyna przede wszystkim przeznaczona jest „do zwalczania dynamicznych celów egzekucyjnych, a także jako środek do zbierania danych wywiadowczych” zapewniając – dzięki wyposażeniu i systemom kierowania ogniem „wyjątkową zdolność do przeprowadzania uderzeń, koordynacji i rozpoznania przeciwko wartościowym celom”.
Dron Reaper z USA ma zasięg ponad 1,8 tys. km
Dron ma zasięg nieco ponad 1,8 tys. km, przy szybkości przelotowej ok. 360 km/h. Maszynę „można zdemontować i załadować do jednego kontenera w celu rozmieszczenia na całym świecie. Cały system można transportować samolotem C-130 Hercules lub większym samolotem. Wg cennika z 2017 r. system (bo to nie tylko 4 drony, ale i naziemne stacje kontroli współpracujące z satelitarną koordynacją) kosztował ok. 57 mln USD. Armia amerykańska ma na stanie (od 2007 r.) ok. 280 Reaper-ów.
Wojsko Polskie ma super nowoczesne drony
Wojsko Polskie dotychczas nie miało na wyposażeniu takiego „kalibru” dronów. Większość z tych co mamy, to małe ULC (bezzałogowe statki powietrzne) przeznaczone do prowadzenia rozpoznania lub zastosowania jako tzw. amunicja krążąca (popularnie nazywanych dronami kamikadze). W zasadzie wszystkie takie ULC są polskiej produkcji. W październiku 2022 r. Wojsko Polskie otrzymało pierwsze drony tureckiej produkcji, wsławione w początkowej fazie wojny obronnej na Ukrainie, Bayraktar. Weszły one na stan 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych.
Błaszczak: Drony Bayraktar zamówiliśmy jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę
– Rozpoczynamy proces wyposażania jednostek wojskowych w Bayraktary. Zamówiliśmy te drony jeszcze przed agresją rosyjską na Ukrainę – ujawnił minister Błaszczak podczas przekazania pierwszych tych dronów. Dodajmy, że Reapery, często określane jako flagowe drony made in USA, będą mieli też Brytyjczycy. W 2024 r.
Polska potęgą militarną Europy? Wojskowy ekspert studzi entuzjazm.
Posłuchaj, jak liczna i wyposażona jest obecnie polska armia.
Listen on Spreaker.