Wicepremier Kosiniak-Kamysz na NATO Summit Defense Industry Forum: Liczba cyberataków na Polskę wzrosła pięciokrotnie

2024-07-10 21:45

O bezpieczeństwie Polski i Europy oraz wyzwaniach, z jakim nasz kraj mierzy się od czasu wybuchu wojny w Ukrainie, atakach hybrydowych na wschodniej granicy, a także słabych punktach polityki obronnej państw europejskich i wyzwaniach, jakie są przed nimi w kwestii bezpieczeństwa mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, podczas NATO Summit Defense Industry Forum.

Kosiniak-Kamysz, NATO

i

Autor: MON

Spis treści

  1. Szczyt NATO w Waszyngtonie. Polska podpisała umowy wzmacniające nasze bezpieczeństwo
  2. Władysław Kosiniak-Kamysz: NATO jest silniejsze i bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek wcześniej
  3. NATO Summit Defense Industry Forum. Mocne wystąpienie szefa MON

Szczyt NATO w Waszyngtonie. Polska podpisała umowy wzmacniające nasze bezpieczeństwo

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przebywa w Waszyngtonie. Minister obrony narodowej bierze udział w jubileuszowym szczycie NATO odbywającym się w 75. rocznicę powstania Paktu Północnoatlantyckiego. Na szczycie omawianych jest wiele tematów istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego kraju. To m.in. wzmocnienie zdolności NATO w obszarze odstraszania i obrony przed potencjalnymi przeciwnikami, rozwój sojuszniczej obrony powietrznej i przeciwrakietowej czy konieczność zwiększenia przez państwa członkowskie wydatków obronnych, a także dalsze, stałe i szerokie wsparcie finansowe dla walczącej Ukrainy.

Jak czytamy na stronie MON, we wtorek, 9 lipca Kosiniak-Kamysz poinformował, że przed rozpoczęciem szczytu Polska podpisała trzy dokumenty wzmacniające bezpieczeństwo i zdolności odstraszania i obrony

Pan minister Zalewski podpisał dzisiaj kilka umów intencyjnych, które wzmacniają polskie bezpieczeństwo. Pierwsza dotyczyła wspólnego konsorcjum państw NATO, które będzie kupować miny morskie. Podpisały to kraje bałtyckie. (...) Druga kwestia dotyczy zwiększenia naszych zdolności w pozyskiwaniu zdjęć satelitarnych, w wykorzystaniu komponentu satelitarnego i koordynacji pomiędzy państwami. Trzecia umowa, którą przed chwilą podpisałem, dotyczy bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni - mówił w Waszyngtonie szef MON.

Władysław Kosiniak-Kamysz: NATO jest silniejsze i bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek wcześniej

Minister obrony narodowej we wtorek, 9 lipca uczestniczył w NATO Summit Defense Industry Forum. Podczas swojego wystąpienia Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że NATO jest silniejsze i bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek wcześniej. - Dzisiejsze wydarzenie jest wyjątkową okazją do rozpoczęcia szerokiej dyskusji pomiędzy członkami NATO a licznymi obecnymi tu organizacjami w celu dalszego rozwoju transatlantyckiego przemysłu obronnego - mówił szef MON. Zaznaczył, że sytuacja dotycząca bezpieczeństwa w Europie uległa radykalnej zmianie od czasu wybuchu wojny w Ukrainie, a świat silnie doświadcza również skutków wydarzeń w innych regionach – szczególnie na Bliskim Wschodzie i w rejonie Indo-Pacyfiku.

W swoim wystąpieniu Kosiniak-Kamysz nakreślił perspektywę Polski, która graniczy z Ukrainą. Wskazał na liczne naruszenia naszej przestrzeni powietrznej, które wymagają stałych misji typu Air Policing i obecności obrony przeciwrakietowej, a także lawinowy wzrost cyberataków na nasz kraj. 

Sytuacja w Ukrainie ukazuje, że posiadanie efektywnej obrony powietrznej to jedyny sposób ochrony przed zagrożeniami z powietrza. Co więcej, od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę liczba cyberataków na Polskę wzrosła pięciokrotnie. Warto podkreślić, że w roku 2023 doszło do niemal sześciu tysięcy cyberataków na polską wojskową infrastrukturę cybernetyczną. W roku 2024 liczba cyberataków wystrzeliła w górę, dochodząc do ponad tysiąca dwustu w tygodniu. 

Portal Obronny - Minister Kosiniak-Kamysz: Wojsko potrzebuje modernizacji i transformacji

NATO Summit Defense Industry Forum. Mocne wystąpienie szefa MON

W czasie NATO Summit Defense Industry Forum szef MON mówił też, że Polska, jako kraj wschodniej flanki NATO, mierzy się z cyberatakami na wschodniej granicy - z wykorzystaniem migrantów, co wymaga zaangażowania różnych służb i konieczności reagowania oraz zaangażowania środków.

W ramach Narodowego Planu Obrony i Odstraszania, pod kryptonimem Tarcza Wschód, zabezpieczamy naszą granicę, w tym poprzez system fortyfikacji. Inicjatywa ta to ważny element naszej strategii odstraszania poprzez uniemożliwienie dostępu i w znacznym stopniu przyczyni się do wzmocnienia zdolności NATO do obrony całego terytorium Sojuszu. Wyzwania te to podstawa naszej całościowej strategii obronnej. 

Wicepremier Kosiniak-Kamysz zwrócił ponadto uwagę na słabości, jakie w polityce obronnej Polski i Europy obnażyła wojna w Ukrainie - brak zdolności do skutecznego przygotowania się do tego konfliktu, a także czas produkcji amunicji i uzbrojenia, a następnie długi czas oczekiwania na ich dostarczenie. Zdaniem szefa MON, wspólne inwestycje w obronność i współpraca przemysłów są - z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, Europy i świata - kluczowe. A jednym z najbardziej widocznych tego dowodów są wydatki na obronność.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że w 2024 roku Polska przeznacza na obronę co najmniej 4 proc. swojego PKB. Tymczasem chociaż budżety obronne innych państw NATO rosną, to niektóre z nich nadal nie wypełniają zobowiązania do przeznaczania na obronność 2 proc. PKB.

Współpraca przemysłu obronnego nie jest jedynie korzystna, jest konieczna. Wzmacnia wspólną obronę Polski i wszystkich pozostałych państw sojuszniczych, zwiększa naszą przewagę technologiczną i gwarantuje gotowość operacyjną. Musimy wspólnie zmierzyć się ze stojącymi przed nami wyzwaniami, tworząc bezpieczniejszy i bardziej stabilny świat dla wszystkich - zakończył szef MON.

Sonda
Czy uważasz, że zwiększone wydatki na obroność są uzasadnione?
Listen on Spreaker.