Ważne oświadczenie brytyjskiego premiera podczas wizyty w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej

2024-04-23 19:02

Wielka Brytania zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do roku 2030 - zapowiedział we wtorek (23 kwietnia) premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas wystąpienia w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Decyzję tę uzasadnił rosnącymi zagrożeniami na świecie.

pieniadze funt brytyjski banknoty

i

Autor: shutterstock pieniadze funt brytyjski banknoty

PRZEŁOMOWY MOMENT DLA OBRONNOŚCI WIELKIEJ BRYTANII

Szef brytyjskiego rządu Rishi Sunak wraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem spotkali się we wtorek (23 kwietnia) w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Warszawie Wesołej.

Szef brytyjskiego rządu poinformował, że wydatki na obronność wzrosną z 64,6 mld funtów w bieżącym roku do 78,2 mld funtów w 2028 r., a następnie do 87 mld funtów w 2030 r. Razem oznacza to, że wydatki na obronność w ciągu najbliższych sześciu lat zwiększą się o dodatkowe 75 mld funtów.

Mówił, że dzisiejszy dzień jest „przełomowym momentem” dla obronności Wielkiej Brytanii.

– To pokoleniowa inwestycja w brytyjskie bezpieczeństwo i brytyjski dobrobyt, która czyni nas bezpieczniejszymi w kraju i silniejszymi za granicą.

Sunak wyraził zadowolenie z zatwierdzenia przez Izbę Reprezentantów USA środków na wsparcie Ukrainy, ale jednocześnie wezwał kraje europejskie, by zaczęły wydawać więcej na obronność.

– Nie możemy oczekiwać, że Ameryka zapłaci każdą cenę lub poniesie każdy ciężar, jeśli sami nie jesteśmy skłonni do większych poświęceń dla własnego bezpieczeństwa.

Piknik militarny NATO w Bydgoszczy. Tłumy w BCTW

SOJUSZNICZY BUDŻET OBRONNY MÓGŁBY WZROSNĄĆ O !$) MLD FUNTÓW...

Brytyjski premier pochwalił takie kraje jak Polska, Niemcy, Norwegia i kraje bałtyckie za przyspieszenie i zwiększenie wydatków.

Gdyby 2,5 proc. stało się nowym punktem odniesienia dla wszystkich partnerów w NATO, sojusznicze wydatki na obronę wzrosłyby o ponad 140 mld funtów.

Sunak mówił też o konieczności długoterminowego wspierania Ukrainy. Ocenił też, że Putin nie poprzestanie na Ukrainie.

– Jeśli tam wygra, on i inni zostaną ośmieleni. Ma pragnienie, jeśli jeszcze nie zdolność, by zaatakować inne kraje w Europie, w tym potencjalnie sojuszników z NATO, których bylibyśmy zobowiązani bronić, tak jak oni są zobowiązani bronić nas - przekonywał brytyjski premier, zaznaczając, że koszty braku wsparcia dla Ukrainy będą „znacznie wyższe” niż koszty odparcia Putina.

Podczas pobytu w Warszawie Sunak ogłosił, że Wielka Brytania zapewni dodatkowe 500 mln funtów natychmiastowego finansowania w celu wsparcia najpilniejszych potrzeb wojskowych Ukrainy, w tym zakupu amunicji, obrony powietrznej i dronów, co zwiększy wartość brytyjskiej pomocy w tym roku do 3 mld funtów.

Dodatkowo resort obrony przekaże ukraińskim siłom zbrojnym pakiet sprzętu wojskowego, obejmujący: 60 łodzi bojowych, ponad 400 pojazdów, ponad 1600 pocisków rakietowych i 4 mln sztuk amunicji do broni strzeleckiej.

Sunak był również pytany m.in. o zagrożenie ze strony Chin.

– Jasnym się stało, że Chiny mają zupełnie inne wartości, niż my. Działają bardzo autorytarnie wewnątrz i bardzo asertywnie na zewnątrz. Musimy podejmować praktyczne kroki w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

SEKRETARZ GENERALNY NATO KOMPLEMENTUJE WIELKĄ BRYTANIĘ

Jens Stoltenberg podkreślił, że Wielka Brytania jest jednym z kluczowych sojuszników w ramach NATO i ma ogromny wkład w bezpieczeństwo. Przypomniał, że Zjednoczone Królestwo znajduje się także w sercu ćwiczeń Steadfast Defender, które w tej chwili się toczą.

– Te ćwiczenia w tej chwili angażują ponad 16 tys. osób personelu wojskowego Wielkiej Brytanii.

Podkreślał także, że kiedy doszło do nielegalnej, bezprawnej aneksji Krymu, właśnie Wielka Brytania jako pierwsza zaoferowała szkolenia i wsparcie wojskowe Ukrainie.

– Dzisiejsze ogłoszenie kolejnego pakietu wsparcia – amunicji, obrony przeciwlotniczej i innych możliwości odpowiedzi na ataki - pokazuje ogromne zaangażowanie Wielkiej Brytanii w pomoc Ukrainie.

Stoltenberg zapewnił, że NATO zależy na wypracowaniu sposobów, dzięki którym pomoc Ukrainie będzie „bardziej przewidywalna, jeszcze bardziej stabilna”.

– Tworzymy wieloletnie plany zaangażowania finansowego – zapowiedział i podkreślił rolę Polski w zapewnianiu możliwości wojskowych Ukrainie i przyjmowania uchodźców.

Przypomniał również, że również w Stanach Zjednoczonych podjęte zostały decyzje o kolejnym pakiecie wsparcia dla Ukrainy; a Niemcy mają dostarczać kolejne systemy Patriot.

Wskazał również na zagrożenie ze strony Rosji, zyskującej wsparcie Chin, Iranu i Korei Północnej. W tym kontekście podkreślał, że „kwestia bezpieczeństwa nie jest kwestią regionalną, a globalną”.

– Musimy działać wspólnie z partnerami, którzy podzielają nasze wartości, by zapewnić bezpieczeństwo w wymiarze transatlantyckim – stwierdził sekretarz generalny NATO.

Sonda
Czy państwa NATO powinny zwiększać wydatki na obronność?