Jak podał Taiwan News, powołując się na Liberty Times, Siły Powietrzne Tajwanu otrzymają pierwszą partię 66 nowych myśliwców F-16V Block 70 w tym roku, a zamówienie ma zostać zrealizowane do 2026 roku. Według harmonogramu na rok 2024, 65 pilotów zostanie wysłanych do USA na całoroczne specjalistyczne szkolenie taktyczne. Według Taipei Times, nowe samoloty zostaną rozmieszczone w bazach w hrabstwie Taitung, aby przeciwstawić się groźbie chińskiego ataku na wschodnie wybrzeże Tajwanu.
Co ciekawe, wszystkie posiadane 140 myśliwców F-16 Block 20 znajdujących się w czynnej służbie sił powietrznych, zostało już zmodernizowanych i wyposażonych w nowszy sprzęt, co oznacza, że wartość bojowa tych samolotów została znacznie zwiększona.
W 2019 roku Stany Zjednoczone zgodziły się sprzedać Tajwanowi 66 myśliwców F-16V Block 70. Z powodu opóźnień spowodowanych zakłóceniami w łańcuchach dostaw na które wpływ miała pandemia COVID-19 oraz problemami z oprogramowaniem, pierwsze maszyny, które miały dotrzeć jeszcze 2023 roku, nie dotarły. Wtedy miano dostarczyć jeden samolot jednomiejscowy i jeden samolot dwumiejscowy. Pierwszy samolot ma zjechać z hali produkcyjnej w Karolinie Południowej i zostać wysłany w trzecim kwartale 2024 roku jak zapewnia producent samolotów.
Trudny rok 2023 dla Tajwanu
Codziennie Ministerstwo Obrony Tajwanu informuje ile chińskich samolotów znalazło się w strefie identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ), które wlatują w te strefę zakłócając spokój Tajwanu od czasu wizyty N. Pelosi na Tajwanie.
Polecany artykuł:
Jak podsumował FlightGlobal na podstawie danych Ministerstwa Obrony Tajwanu w ciągu roku Tajpej wykryło łącznie 4679 chińskich samolotów przelatujących w pobliżu jego przestrzeni powietrznej, z czego 1674 wtargnęło do ADIZ.
Chińskie samoloty przekraczały także linię środkową w Cieśninie Tajwańskiej i odpowiadały za 1092 naruszeń ADIZ w 2023 r., co stanowi 65% wszystkich naruszeń. Najczęściej do naruszeń dochodziło ze strony chińskich samolotów Shenyang J-16 oraz Chengdu J-10.
Jak zwraca uwagę FlightGlobal, najbardziej zaawansowany myśliwiec Chin, Chengdu J-20, nie został jeszcze zgłoszony przez tajwański ADIZ.
Niemniej jednak należy się spodziewać obecnie trudnego okresu między Chinami a Tajwanem z powodu wyborów, które są zaplanowane na 13 stycznia. W czasie wyborów, wyborcy zdecydują kto zostanie prezydentem oraz wybiorą władzę ustawodawczą. Wszystkie główne partie oraz kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta odrzucają perspektywę chińskich rządów. Chociaż każdy z nich ma własną interpretację, mniej więcej opisuje ona obecny stan zawieszenia, w którym nie ma formalnej niepodległości Tajwanu ani ponownego zjednoczenia z Chinami.
Polecany artykuł:
Jednak jak zwraca uwagę agencja Reuteres „wyścig prezydencki na Tajwanie może mieć duże znaczenie, jeśli partia rządząca zostanie ponownie wybrana 13 stycznia. Bezprecedensowa trzecia kadencja dla Demokratycznych Postępowców sfrustrowałaby Pekin, który twierdzi, że samorządna wyspa należy do niego”.