Słowackie F-16 już latają w kraju. Myśliwiec od razu przekroczyły barierę dźwięku

2024-08-29 7:24

Jak poinformowało ministerstwo obrony Słowacji, dwa pierwsze samoloty Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon Block 70 stacjonują już w kraju, w bazie lotniczej Kuchyňa. Co więcej, 18 sierpnia samoloty odbyły loty treningowe, podczas których przekroczono barierę dźwięku. Do końca 2026 roku Słowacja ma dysponować już wszystkimi czternastoma zamówionymi myśliwcami, które zastępują maszyny MiG-29

Dnia 22 lipca bieżącego roku Słowacja oficjalnie przyjęła na swoim terytorium dwie pierwsze maszyny F-16 Block 70. Wylądowały one uroczyście w bazie lotniczej Kuchyňa, gdzie oczekiwał już prezydent Peter Pellegrini, wicepremier i minister obrony Robert Kaliňák, szef sztabu gen. Daniel Zmeko oraz ambasador USA na Słowacji Gautam Rana i wiceprezes koncernu Lockheed Martin, OJ Sanchez.

Myśliwce przeleciały samodzielnie przez Atlantyk, z zakładów koncernu Lockheed Martin w Greenville. Były pilotowane przez pilotów US Air Force i kilkukrotnie tankowały w powietrzu. Zgodnie z umową miejscem odbioru F-16 było terytorium Słowacji, dlatego dopiero po przybyciu do Europy zostały oficjalnie przekazane przedstawicielom słowackiego Ministerstwa Obrony i sił powietrznych.

Wówczas samoloty przeszły oficjalne testy związane z odbiorem i niezbędnymi procedurami państwowymi oraz wojskowymi. Dopiero 18 sierpnia po raz pierwszy zasiedli za ich sterami dwaj z ośmiu wyszkolonych dotąd w USA słowackich pilotów. Jako pierwszy wystartował samolot o numerze bocznym 1002, który podczas lotu przekroczył prędkość jednego Macha. Był to symbolicznym moment zmiany warty, jeśli chodzi o maszyny naddźwiękowe w Siłach Powietrznych Słowacji. Poprzednikiem najnowszej wersji F-16 były rosyjskie samolotu MiG-29, które dziś służą w siłach zbrojnych Ukrainy.

Amerykański F-16 ILA 24

Słowacja zamówiła w 2018 roku 14 maszyn Lockheed Martin F-16 Block 70. Warto odnotować, że są to pierwsze w Europie samoloty w tej najnowszej wersji, wyposażonej m.in. w radar AESA, czyli wykorzystujący elektroniczne kształtowanie wiązki i wiele innych rozwiązań „zapożyczonych” z samolotów 5. generacji F-35, z którymi mogą w pełni wymieniać dane i współpracować.

W bieżącym roku planowana jest dostawa trzeciego myśliwca dla Słowacji. Kolejnych pięć F-16 ma zostać dostarczonych w 2025 roku, a ostatnie sześć w roku 2026. Dzięki tym samolotom Słowacja ponownie będzie w stanie chronić swoją przestrzeń powietrzną. Po przekazaniu myśliwców MiG-29 Ukrainie w 2022 roku, kraj ten polegał na pomocy sojuszników, a dokładnie Polski i Czech. Polskie myśliwce operowały w tej misji zagranicznej od 1 września 2022 roku, na podstawie decyzji Prezydenta RP.

Sonda
Bezzałogowe myśliwce mogą być pelnowartościowym zamiennikiem myśliwców załogowych?
Listen on Spreaker.