Rumunia idzie śladami Polski. Zakupi koreańskie armatohaubice K9

2024-06-20 16:54

Rumunia przekazała, że zatwierdziła plan zakupu południowokoreańskich armatohaubic K9A1 za 920 mln dolarów. Pozyskanych ma zostać 54 systemów artyleryjskich. Jak podkreśla agencja Reuters, jest to największy zakup od siedmiu lat.

 Aramtohaubica K9

i

Autor: CC BY-SA 2.0 kr

Umowa na pozyskanie armatohaubic z Republiki Korei została ogłoszona podczas spotkania południowokoreańskiego ministra obrony Shina Won-sika i jego rumuńskiego odpowiednika Angela Tilvara, podczas wizyty Shina w Rumunii.

Minister Shin podziękował Tilvarowi za decyzję i przewidział, że transakcja, która jest największą tego typu w Rumunii w ciągu ostatnich siedmiu lat, jeszcze bardziej zaktywizuje współpracę w zakresie obronności i uzbrojenia między obydwoma krajami.

„Korea Południowa stanie się optymalnym partnerem dla wysiłków Rumunii na rzecz modernizacji swojej armii” – powiedział Shin, dodając, że ma nadzieję, że umowa doprowadzi do szeregu współpracy, w tym wspólnej produkcji, wspólnych szkoleń między odpowiednimi jednostkami i wymiany personelu.

Według ministerstwa podczas rozmów Shin i Tilvar zgodzili się na dalszą poprawę współpracy w obszarach edukacji i szkolenia wojskowego, wymiany informacji, pozyskiwania środków obronnych oraz nauki i technologii.

Obie strony podpiszą formalną umowę, gdy Hanwha Aerospace i władze rumuńskie zakończą negocjacje, co prawdopodobnie nastąpi w ciągu kilku tygodni. Jak zauważa Defence Industry: „oczekuje się, że decyzja Rumunii o zakupie armatohaubic K9, podobna do niedawnej umowy Polski, zwiększy obecność przemysłu obronnego Republiki Korei w Europie”. Dlatego też Rumunia planuje nabyć 54 armatohaubic K9 i 36 pojazdów towarzyszących. Pierwsza partia 18 systemów artyleryjskich zostanie wyprodukowana w zakładzie Hanwha w Korei Południowej, a pozostałe 36 sztuk zostanie wyprodukowanych w Rumunii – napisał Defence Industry Europe.

W ubiegłym roku rumuńskie Ministerstwo Obrony rozpoczęło poszukiwania zakupu armatohaubic. A w walce o kontrakt stanęła południowokoreańska aramtohaubica K9, niemiecki PzH5000 i turecki T-155.

Zakup koreańskich systemów artyleryjskich sprawi, że Rumunia będzie piątym użytkownikiem K9 w Europie po Polsce, Estonii, Finlandii i Norwegii. Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), udział w rynku eksportowym dział samobieżnych K9 osiągnął w ubiegłym roku 52 procent. Poza krajami w Europie koreański system artyleryjski ma także Australia, Indie, Turkmenistan i Egipt.

Zakup armatohaubic K9 dla Polski z kolei jest efektem umowy podpisanej 26 sierpnia 2022 roku pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej RP a Hanwha Aerospace. Umowa podpisana między stronami przewiduje dostawę 212 haubic do roku 2026, wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz amunicją. 6 grudnia 2022 roku w Gdyni rozładowano pierwsze armatohaubice K9 dla Polski. Z kolei 12 grudnia 2022 roku do jednostki w Węgorzewie trafiły pierwsze egzemplarze koreańskich armatohaubic K9.

K9 Thunder to południowokoreańska haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym. Jej uzbrojenie główne stanowi 155 mm armata, która w zależności od typu amunicji, zapewnia precyzyjne prowadzenie ognia na dystansach do ok. 40 km. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy. Opancerzenie K9 zapewnia ochronę przed bronią małokalibrową i odłamkami artyleryjskimi. Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1000 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Masa haubicy wynosi 47 ton.

W wersji K9A1 wprowadzony został szereg usprawnień. Główny nacisk położono na zwiększenie skuteczności i zasięgu prowadzonego ognia do 54 km, poprawę świadomości sytuacyjnej oraz zwiększenie komfortu pracy załogi. K9A2 to z kolei najnowszy, opracowywany obecnie wariant, który w efekcie zastosowania zautomatyzowanego systemu ładowania będzie posiadał zwiększoną szybkostrzelność z 6-8 strzałów na minutę do 9-10 strzałów na minutę, co wpłynie również na zmniejszenie liczby załogi z 5 do 3 osób. Haubica K9A2, stanowiąca docelową podstawę dla spolonizowanej haubicy K9PL, zostanie także wyposażona w elektryczny system napędu wieży (zamiast dotychczasowego elektrohydraulicznego), automatyczny system gaśniczy, zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, klimatyzację, kompozytowe (gumowe) gąsienice oraz będzie posiadała zwiększoną odporność balistyczną i przeciwminową.

Sonda
Która samobieżna haubicoarmata 155 mm Wojska Polskiego jest lepsza?