Rady NATO-Ukraina i rosyjska eksperymentalna rakieta balistyczna na bazie RS-26 Rubież

2024-11-26 19:03

Zebrała się (26 listopada) Rada NATO-Ukraina (NUC), aby omówić sytuację bezpieczeństwa na Ukrainie po wystrzeleniu (w zeszłym tygodniu) przez Rosję eksperymentalnego pocisku balistycznego średniego zasięgu (IRBM). Wysocy rangą ukraińscy urzędnicy wojskowi uczestniczyli w obradach za pośrednictwem łącza wideo.

NUC - Rada NATO-Ukraina

i

Autor: NATO

Sojusznicy NATO potwierdzili swoje poparcie dla Ukrainy. Atak, którego celem był Dniepr, jest postrzegany jako kolejna próba Rosji terroryzowania ukraińskiej ludności cywilnej i zastraszania tych, którzy popierają Ukrainę, gdy ta broni się przed agresją Rosji. Jak wcześniej zauważyła rzeczniczka NATO, Farah Dakhlallah, „rozmieszczenie tej zdolności nie zmieni przebiegu konfliktu ani nie odstraszy sojuszników NATO od wspierania Ukrainy”.

Rada NATO-Ukraina stanowi forum konsultacji między sojusznikami a Ukrainą w kwestiach bezpieczeństwa będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym wojny agresywnej Rosji. Spotkaniu przewodniczył pełniący obowiązki zastępcy sekretarza generalnego NATO, Boris Ruge. Następne spotkanie Rady NATO-Ukraina ma się odbyć podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO, które odbędzie się w dniach 3-4 grudnia.

W czwartek (21 listopada) wicerzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh potwierdziła, że Rosja zaatakowała Ukrainę eksperymentalnym pociskiem balistycznym średniego zasięgu (IRBM). Jest to rakieta oparta na konstrukcji pocisku balistycznego o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM) RS-26 Rubież.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że minister obrony Rustem Umierow rozpoczął rozmowy z krajami partnerskimi w sprawie dostarczenia nowych systemów obrony powietrznej po ataku Rosji na Dniepr.

Garda: Dr Tomasz Smura z Fundacji Puławskiego o NATO
Sonda
Czy wschodnia flanka NATO jest bezpieczna?