Donald Trump ogłasza "Złotą Kopułę". Czy nowa tarcza antyrakietowa zmieni układ sił w kosmosie?

2025-05-21 14:00

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział budowę nowej tarczy antyrakietowej "Złota Kopuła", która ma kosztować 175 mld dolarów i zostać ukończona do końca jego kadencji. Projekt zakłada umieszczenie czujników i pocisków przechwytujących w kosmosie. Chiny wyraziły "poważne zaniepokojenie" planami USA.

Na co choruje Donald Trump? Znamy wyniki jego badań

i

Autor: AP PHOTO/ALEX BRANDON Na co choruje Donald Trump? Znamy wyniki jego badań

Spis treści

  1. Ogłoszenie projektu "Złota Kopuła"
  2. Szczegóły techniczne i finansowe
  3. Krytyka i wątpliwości
  4. Reakcja Chin

Donald Trump ogłosił ambitny plan budowy nowej tarczy antyrakietowej, która ma zapewnić Stanom Zjednoczonym niemal 100-procentową ochronę przed atakami rakietowymi.

Ogłoszenie projektu "Złota Kopuła"

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że wybrał projekt nowej tarczy antyrakietowej "Złota Kopuła", zakładający umieszczenie czujników i pocisków przechwytujących w kosmosie.

Podczas uroczystego ogłoszenia w Gabinecie Owalnym w Białym Domu Trump oznajmił, że jego administracja "oficjalnie wybrała architekturę najnowocześniejszego systemu, który będzie wdrażał technologie nowej generacji na lądzie, morzu i w przestrzeni kosmicznej, w tym czujniki i pociski przechwytujące w przestrzeni kosmicznej".

Jak stwierdził, ma to być spełnienie pierwotnego zamysłu Ronalda Reagana - nazwanego wówczas "gwiezdnymi wojnami" - który upadł ze względu na brak odpowiednich technologii.

Szczegóły techniczne i finansowe

Choć nie przedstawiono szczegółowego planu tarczy, Trump oraz szef Pentagonu Pete Hegseth i generał Sił Kosmicznych Michael Guetlein mówili, że nowa tarcza ma być wielowarstwowa, oparta na otwartej architekturze, zintegrowana z istniejącymi systemami i zbudowana przez wiele koncernów.

MSPO2024: Prezes ICEYE o mobilnej platformie satelitarnej

Trump obiecywał, że system będzie miał "niemal 100-procentową skuteczność", kosztować ma 175 mld dolarów - z czego 25 mld ma zostać przeznaczonych w tym roku - a budowa ma zająć do trzech lat i zostać ukończona przed końcem jego kadencji.

Według wizji prezydenta, tarcza miałaby chronić przed wszelkimi typami rakiet, w tym pociskami hipersonicznymi. Trump powiedział też, że chęć udziału w projekcie zgłosiła Kanada.

Krytyka i wątpliwości

Gen. Guetlein nazwał projekt "śmiałym i agresywnym podejściem, by przyspieszyć ochronę kraju przed przeciwnikami".

Trump zbywał natomiast krytyczne głosy na temat jego wykonalności, kosztu i potencjalnego wyścigu zbrojeń w kosmosie, jaki może wywołać.

Jeszcze w maju senator Tim Sheehy ocenił, że koszt tarczy prawdopodobnie wyniesie nie miliardy, lecz biliony dolarów. Były dowódca Północnego Dowództwa USA gen. Glen VanHerck szacuje natomiast czas powstania kosmicznego systemu na 5-10 lat.

Reakcja Chin

Rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning wyraziła "poważne zaniepokojenie" w związku z ogłoszonym projektem. Władze ChRL ostrzegają, że plan ten "zaostrzy militaryzację przestrzeni kosmicznej i ryzyko wyścigu zbrojeń".

Mao oceniła, że plan USA "ma na celu zbudowanie globalnego (...) systemu obrony rakietowej, który nie podlega żadnym ograniczeniom".

Dodała, że projekt ten "otwarcie przewiduje znaczne zwiększenie środków walki w przestrzeni kosmicznej, w tym opracowanie i rozmieszczenie orbitalnego systemu przechwytywania, który ma wyraźnie ofensywny charakter".

Rzeczniczka skrytykowała Stany Zjednoczone za to, iż - postępując zgodnie z zasadą "Ameryka przede wszystkim" - "obsesyjnie dążą do własnego absolutnego bezpieczeństwa".

Mao wezwała stronę amerykańską do podjęcia działań mających na celu "zwiększenie wzajemnego strategicznego zaufania" między wielkimi mocarstwami oraz "utrzymanie globalnej strategicznej stabilności".

Portal Obronny SE Google News
Prezydencki poker
Debata i strategie kandydatów przed II turą wyborów | PREZYDENCKI POKER