Co z programem Orka? Kosiniak-Kamysz: Chcę, żeby to się dokonało w tym roku

2025-04-09 12:00

Marynarka Wojenna RP cały czas czeka na umowę na nowe okręty podwodne w ramach programu Orka. Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz w programie Graffiti w Polsat News u redaktora Marcina Fijołka, pytany co z programem Orka powiedział: „chciałbym, żeby to się dokonało w tym roku, uważam, że jest to rok kluczowy dla marynarki wojennej”. Dopytywany przez redaktora szef MON czy może trzymać za słowo, Kosiniak – Kamysz odpowiedział – „Tak, to jest bardzo poważna decyzja, ja jestem zwolennikiem, by to była umowa między rządami”.

Władysław Kosiniak-Kamysz

i

Autor: Przemek Swiderski/REPORTER, ART SERVICE Władysław Kosiniak-Kamysz

Kwestia pozyskania okrętów podwodnych w ramach programu Orka cały czas budzi wielkie emocje i jest ogromnie wyczekiwana przez Marynarkę Wojenna RP z tego względu, że posiadamy tylko jeden okręt ORP Orzeł, który cały czas jest "podtrzymywany przy życiu", by utrzymać zdolności. Dlatego też umowa ta jest bardzo oczekiwana. Zakup kilku - najprawdopodobniej trzech - okrętów podwodnych rozważany jest obecnie z kilku państw, w tym m.in. Włoch, Niemiec oraz Szwecji. Te trzy państwa odwiedził ostatnio wiceszef MON odpowiedzialny za zbrojenia Paweł Bejda, gdzie zapoznał się z ofertami lokalnych producentów.

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak — Kamysz w programie Graffiti w Polsat News u redaktora Marcina Fijołka pytany co z programem Orka, kiedy wybór partnera, powiedział:

" (...) Chciałbym, żeby to dokonało się jeszcze w tym roku, uważam, że to jest rok kluczowy dla marynarki wojennej". Zapytany przez redaktora czy może trzymać za słowo, Kosiniak — Kamysz odpowiedział — Tak, to jest bardzo poważna decyzja. Ja jestem zwolennikiem, by była to umowa między rządami, żeby ona nie tylko dotyczyła okrętów podwodnych, ale była szerzej związana z różnego rodzaju wsparciem i gwarancjami".

Garda: kmdr Witkiewicz o Orce

Oferty na sprzedaż Polsce okrętów złożyło łącznie siedem firm z różnych państw - dwie z Korei Południowej oraz po jednej z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Szwecji i Włoch. Według sygnałów płynących z zajmującej się zakupami sprzętu dla polskich sił zbrojnych Agencji Uzbrojenia, najlepiej ocenione zostały trzy z nich - niemiecka (stocznia ThyssenKrupp Marine Systems), szwedzka (Saab) i włoska (Fincantieri).

Obecnie Siły Zbrojne RP mają na wyposażeniu jeden okręt podwodny – ORP Orzeł, który powstał w ZSRR i wszedł do służby w Wojsku Polskim w połowie lat 80. Ponadto, od 2002 roku Marynarka Wojenna wykorzystywała również pozyskane od Norwegii małe okręty podwodne typu Kobben – łącznie cztery sztuki, spośród których dwa ostatnie zostały wycofane ze służby w 2021 roku.

Sonda
Czy w tym roku uda się podpisać umowę na okręty podwdone "Orka"?
Portal Obronny SE Google News