Chorwacja z kompletem samolotów. 12 Rafale dostarczony

2025-05-02 10:15

Chorwacja otrzymała 12 samolot Rafale zakupiony Dassault co stanowi finalizację umowy sprzedaży z francuskim producentem z 2021 r. Ostateczna dostawa nastąpiła dokładnie rok po przekazaniu pierwszych sześciu samolotów Chorwackim Siłom Powietrznym.

Chorwacki Rafale

i

Autor: MORH/ J. Kopi Chorwacki Rafale

Rok temu 25 kwietnia pisaliśmy o tym, że Chorwacja odebrała pierwsze 6 zamówionych samolotów Rafale we Francji. 25 kwietnia nastąpiło przybycie ostatniego 12 zamówionego w 2021 roku samolotu. Ostatni myśliwiec Rafale wylądował 26 kwietnia 2025 na lotnisku im. Franjo Tuđmana, tworząc w ten sposób kompletną eskadrę. Wszystkie myśliwce weszły w skład 194. Eskadry Myśliwskiej 91. Skrzydła, zastępując ostatecznie myśliwce MiG-21, które przez długi czas stanowiły trzon chorwackich sił powietrznych. Ze strategicznego punktu widzenia, zakup Rafale znacząco zwiększa zdolność Chorwacji do wypełniania zobowiązań NATO w zakresie zbiorowej obrony.

Minister obrony Ivan Anušić oświadczył:

„Dziś kończymy projekt, który strategicznie przekształcił Chorwackie Siły Powietrzne. Ta eskadra to nie tylko potencjał wojskowy, ale także jasny komunikat – Chorwacka Armia, a w szczególności Chorwackie Siły Powietrzne, chronią bezpieczeństwo obywateli Chorwacji za pomocą nowoczesnych samolotów myśliwskich”.

Minister Anušić podkreślił również zaangażowanie rządu we wzmacnianie sił obronnych, mówiąc:

„Rząd Republiki Chorwacji i Ministerstwo Obrony stale inwestują około trzech miliardów euro w modernizację i wyposażenie Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji. W tym roku osiągnęliśmy wydatki na obronę na poziomie 2 procent PKB, a do 2027 r. osiągniemy 2,5 procent PKB, z tendencją do dalszego wzrostu w kierunku 3 procent PKB”.

Chorwacja podpisała umowę z Francją w listopadzie 2021 r. na zakup 12 myśliwców Rafale F3R w celu modernizacji swoich sił powietrznych. Wartość kontraktu wynosi 999 mln euro, płatny w pięciu etapach w latach 2022–2026. Chorwacja zamówiła łącznie 12 używanych myśliwców Rafale F3R, w tym 10 jednomiejscowych myśliwców Rafale C i dwa dwumiejscowe myśliwce Rafale B, wraz z systemami uzbrojenia, częściami zamiennymi, logistyką, symulatorem i usługami szkoleniowymi. Umowa między Chorwacją a Francją obejmuje także współpracę wojskową, wspólne ćwiczenia sił powietrznych obu krajów oraz szkolenie chorwackich pilotów i personelu technicznego.

Dassault Rafale to francuski samolot wielozadaniowy generacji 4,5 czy też 4+, który powstał po wycofaniu się Paryża z programu Eurofighter. Stąd pewne podobieństwa obu konstrukcji, które są dość ciężkimi, dwusilnikowymi samolotami przenoszącymi znaczną ilość uzbrojenia. Francuski Rafale wyróżnia się pewnymi unikalnymi cechami, jak również posiada wariant morski, wykorzystywany na jedynym francuskim lotniskowcu z napędem atomowym Charles de Gaulle.

Samolot wielozadaniowy Dassault Rafale zbudowany został w układzie kaczka, ze skrzydłami delta, pojedynczym statecznikiem pionowym i dodatkowymi powierzchniami sterującymi w części dziobowej. Dzięki temu charakteryzuje się wysoką manewrowością. W wyniku ograniczonego zastosowania technologii stealth uzyskano bardzo wysokie konwencjonalne możliwości bojowe. Maszyna mierzy 15,27 m długości i skrzydła o rozpiętości 10,9 m. Napęd zapewniają dwa silniki turboodrzutowe z dopalaczami typu Snecma M88 o ciągu 60kN, który przy zastosowaniu dopalaczy jest podnoszony do 75 kN. Zapewnia to maszynie francuskiej prędkość 1,8 Macha, czyli ponad 1900 km/h.

Na 14 punktach podwieszenia można przenosić łącznie 9,5 tony uzbrojenia, które obejmuje szeroką gamę bomb i pocisków powietrze-ziemia oraz rakiet powietrze-powietrze. Są wśród nich przede wszystkim francuskie środki bojowe, w tym pociski powietrze-powietrze MICA, Meteor i Magic II, ale też pociski manewrujące SCALP/Storm Shadow oraz francuskie pociski rakietowe z głowicami jądrowymi ASMP-A. Wśród możliwych podwieszeń warto odnotować też zasobnik-zbiornik do tankowania w locie innych maszyn oraz zasobnik rozpoznawczy Thales AREOS (Airborne Recce Observation System). Stałe uzbrojenie myśliwca to działko lotnicze kalibru 30 mm, typu GIAT 30/M791.

Portal Obronny SE Google News