Brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon staną na straży Polski. Premier Wielkiej Brytanii składa deklarację

2024-04-24 15:11

Premier Wielkiej Brytanii w czasie wizyty 23 kwietnia przekazał, że już w przyszłym roku w Polsce będą stacjonowały brytyjskie myśliwce RAF Eurofighter Typhoon, które będą bronić polskiej przestrzeni powietrznej. Dodatkowo w ramach trwającego do czerwca ćwiczenia NATO Seadfast Defender, do Polski zostanie wysłanych 16 tys. brytyjskich żołnierzy.

Eurofighter Typhoon

i

Autor: Royal Air Force / Facebook Myśliwiec RAF Eurofighter Typhoon

W czasie wizyty premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka padało wiele deklaracji mających na celu pogłębienie współpracy Warszawy i Londynu. Jedną z nich jest deklaracja, że w przyszłym roku do Polski zostanie skierowana eskadra myśliwców Eurofighter Typhoon w celu prowadzenia NATO-wskich operacji Air Policing. Brytyjskie Typhoony działały już z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu w październiku 2023 roku.

"W Polsce budujemy wspólnie fregaty i system przeciwlotniczy nowej generacji, który będzie bronił waszego nieba. Będziemy również rozwijać naszą współpracę w różnych formatach, żeby współpracować razem nad kluczową kwestią obrony przeciwlotniczej" - mówił szef brytyjskiego rządu.

BROŃ ATOMOWA w Polsce? "NATO się nie zgodzi!" - analityk S&F Marek Budzisz

Premier Wielkiej Brytanii dodał, że w ramach trwającego do czerwca ćwiczenia NATO Seadfast Defender, do Polski zostanie wysłanych 16 tys. brytyjskich żołnierzy.

Obecnie na terenie Polski stacjonuje brytyjski pododdział wojsk lądowych, który jest elementem batalionowej grupy bojowej NATO w Orzyszu. Dodatkowo w południowo-wschodniej części Polski stacjonuje przeciwlotniczy zestaw rakietowy Sky Sabre zaprojektowana przez MBDA UK dla Wielkiej Brytanii, który pojawił się w Polsce w 2022 roku. Jak mówił wówczas ówczesny minister obrony Mariusz Błaszczak: „Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w naszym kraju, aby przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej. To efekt naszych silnych relacji z Wielką Brytanią i dowód wspólnej troski o bezpieczeństwo wschodniej flanki”.

Sonda
Czy Polska powinna dołączyć do programu Europejskiej Tarczy Powietrznej?