2% PKB na obronność to za mało. Minister Finlandii mówi o potrzebie większych wydatków

Zachód będzie musiał wydawać więcej na obronę. W dłuższej perspektywie obecny minimalny poziom wydatków 2 proc. PKB wśród państw NATO nie będzie wystarczający, gdy Rosja wraz ze swoimi sojusznikami przygotowuje się do użycia znaczącej siły – ocenił minister obrony Finlandii Antti Hakkanen.

Fiński Leopard 2

i

Autor: Puolustusvoimat - Försvarsmakten / Facebook Fiński Leopard 2

"To zawsze będą pieniądze podatników" – przyznał po spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli. Hakkanen, cytowany przez fińską agencję prasową STT, nie chciał jednak powiedzieć, jaki wyższy poziom wydatków byłby oczekiwany.

Obecny cel minimum wydatków na obronę w NATO na poziomie 2 proc. PKB został ustalony dekadę temu. Nie wszystkie kraje wypełniają jednak to zobowiązanie. Obecnie w największym stopniu oprócz USA przekraczają ten próg, wydając ok. 2,4-3,9 proc. PKB, kraje flanki wschodniej, w tym przede wszystkim Polska, Rumunia, państwa bałtyckie oraz Finlandia.

Jak przyznał minister Hakkanen, natowscy politycy zdają sobie sprawę, że konflikty w innych częściach świata pochłaniają zasoby USA i jednocześnie różne kraje, udzielając wsparcia stronom wojny na Ukrainie, "stają się od siebie zależne".

Garda: Władysław Kosiniak-Kamysz

Po raz pierwszy w posiedzeniu ministrów państw NATO brali udział przedstawiciele Japonii, Korei Płd., Australii i Nowej Zelandii. To także daje pewien obraz rozwoju sytuacji – pisze STT.

Hakkanen zwrócił również uwagę, że ewentualny udział żołnierzy Korei Płn. u boku Rosji na froncie ukraińskim otworzyłby nowy rozdział w tej wojnie, gdy "jedno z najgorszych państw terrorystycznych na świecie przybędzie do Europy". "Pokazuje to, jak powiązane jest bezpieczeństwo Europy, USA i regionu Indo-Pacyfiku" – dodał minister.

Według niego o ile nie zostały jeszcze potwierdzone szczegóły obecności żołnierzy północnokoreańskich, to "od dłuższego czasu wiadomo, że Korea Płn. nie ma właściwie ograniczeń we wspieraniu Rosji".

PAP

Sonda
Czy wydatki na zbrojenia powinny być większe niż 2% PKB?