Wymienili poglądy. Szefowie Sztabów Generalnych Wojska Polskiego i Japońskich Sił Samoobrony

2023-09-20 17:20

Polska stawia na współpracę w tzw. dziedzinie polityki obronnej z wysoko rozwiniętymi państwami Azji. W Republice Korei zaopatrujemy się w nowoczesną, na top-poziomie, broń. W Japonii – na razie jeszcze nic nie kupujemy – ale, kto wie… W środę (20 września) szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak spotkał się ze swoim japońskim odpowiednikiem: szefem Połączonych Sztabów Japonii gen. Yoshidą Yoshihidą. To druga wizyta w Polsce w tym roku tak wysokiego przedstawiciela piątej armii w świecie.

Yoshida Yoshihida, Japońskie SIły Samoobrony

i

Autor: Sztab Generalny WP

Przeprowadzono „rozmowy sztabowe nt. rozwoju polsko-japońskiej współpracy wojskowej, sytuacji bezpieczeństwa w Europie, rejonie Azji i Pacyfiku oraz pomocy Ukrainie”. Rozmawiano także o planach modernizacji obu armii. W „polecanym artykule” piszemy o tym, w czym zasadza się modernizacja Sił Samoobrony Japonii. Nadmieńmy, że Japonia zamierza zwiększyć wydatki na obronność do 2 proc. PKB oraz m.in. pozyskać rakiety zdolne razić cele nawodne i naziemne na odległość do 1000 km. Potencjalne zagrożenie dla swego bezpieczeństwa Tokio postrzega ze strony Chińskiej Republiki Ludowej i Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

W ramach wizyty w Polsce gen. Yoshida Yoshihida wizytował brygadę polsko-litewsko-ukraińską w Lublinie oraz hub logistyczny w Rzeszowie - poinformował Sztab Generalny na X (d. Twitter). Japoński gość Wojska Polskiego jest szefem Połączonych Sztabów Japonii od marca 2023 r. W lutym tego roku Polskę odwiedził poprzedni szef Połączonych Sztabów Sił Samoobrony Japonii, gen. Koji Yamazaki, który również odwiedził m.in. rzeszowski hub logistyczny.

Gen. Yoshihida „wyraził uznanie dla dynamicznych zmian zachodzących w Wojsku Polskim i wyszedł z inicjatywą wymiany doświadczeń w zakresie szkolenia i użytkowania samolotów F-35” – zakomunikował Sztab Generalny WP. W Rzeszowie nasi oficerowie przedstawili generałowi szczegóły dotyczące funkcjonowania POLLOGHUB-u.

Siły zbrojne Polski i Japoniii – co należy podkreślić – mają tzw. wspólny mianownik. Podstawą ich rozwoju, a także fundamentem bezpieczeństwa narodowego jest współpraca ze Stanami Zjednoczonymi.

Sonda
Mozna spodziewać się, że będziemy kupować coś dla Wojska Polskiego w Japonii?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki