USA z sojusznikami uruchomią system ostrzegawczy przeciw Korei Północnej. To działanie przeciw rosnącemu zagrożeniu jądrowemu

2023-11-13 15:19

Ministrowie obrony Republiki Korei, Japonii i USA uzgodnili w niedzielę uruchomienie systemu wymiany danych o pociskach wystrzeliwanych przez Koreę Płn. - podała agencja Yonhap. Waszyngton przekazał, że omówiono „rosnące zagrożenie jądrowe i rakietowe” ze strony Pjongjangu.

 pocisk balistyczny Hwasong-18

i

Autor: Korean Central News Agency/Korea News Service via AP pocisk balistyczny Hwasong-18

Trójstronne rozmowy miały miejsce w czasie wizyty szefa Pentagonu Lloyda Austina w Seulu, gdzie spotkał się z ministrem obrony Republiki Korei Shin Won-sikem. Ich japoński odpowiednik Minoru Kihara wziął udział w spotkaniu poprzez łącze wideo.

„Ministrowie trzech państw uznali, że prace nad mechanizmem dzielenia się danymi w czasie rzeczywistym, który ma na celu poprawę zdolności każdego z tych krajów do wykrywania i oceny pocisków Korei Północnej, są obecnie na ostatnim etapie. Uzgodnili, że mechanizm zostanie oficjalnie uruchomiony w grudniu” – ogłosił resort obrony w Seulu.

Pentagon poinformował w komunikacie, że ministrowie dokonali oceny „rosnących zagrożeń jądrowych i rakietowych z Korei Północnej” – przekazała agencja Reutera.

Chiny zaczynają być mocarstwem europejskim?! Jacek Bartosiak o geopolityce [RAPORT ZŁOTOROWICZA]

Szefowie resortów obrony USA, Republiki Korei i Japonii uzgodnili również, że do końca roku nakreślą plany prowadzenia trójstronnych ćwiczeń wojskowych „bardziej systematycznie i efektywniej” od stycznia, a także dalszego poszerzania takich manewrów w przyszłości – ogłosiły władze Korei Płd. Yonhap podkreśla, że zacieśnianie trójstronnej współpracy towarzyszy ociepleniu napiętych relacji pomiędzy Seulem a Tokio, które od lat prowadzą spory terytorialne i historyczne.

Podczas spotkania ministrowie potępili zbrojenia rakietowe i jądrowe Korei Płn., potwierdzając jednocześnie wspólny cel, jakim jest „całkowita denuklearyzacja” Półwyspu Koreańskiego w zgodzie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ – przekazał resort obrony w Seulu.

Podczas spotkania konsultacyjnego ds. bezpieczeństwa Austin i minister Republiki Korei Shin podpisali także nową wersję porozumienia w sprawie dostosowanej strategii odstraszania, która została zmieniona po raz pierwszy od dekady w celu uwzględnienia rosnącego zagrożenia ze strony północnokoreańskiego programu nuklearnego. W nowej strategii odstraszania na rok 2023 podkreślono zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w „rozszerzone odstraszanie” w obronę Korei Południowej poprzez wykorzystanie całego jej potencjału nuklearnego i innego potencjału wojskowego w obliczu uzbrojonej w broń nuklearną Korei Północnej.

Shin powiedział, że nowy dokument precyzuje, że Stany Zjednoczone zmobilizują pełen zakres swoich zdolności wojskowych, w tym nuklearnych, do obrony Południa w przypadku północnokoreańskiego ataku nuklearnego. Powiedział również, że dokument ten zapewni sojusznikom szablon do opracowania strategii, w jaki sposób Korea Południowa mogłaby wesprzeć amerykańskie operacje nuklearne w takich przypadkach swoimi konwencjonalnymi zdolnościami, ale nie rozwinął tego bardziej szczegółowo.

Austin powiedział, że rozmieszczenie przez Stany Zjednoczone głównych zasobów wojskowych w Korei Południowej w ostatnich miesiącach, w tym amerykańskiego okrętu podwodnego z pociskami balistycznymi, bombowca B-52 zdolnego do przenoszenia pocisków nuklearnych i lotniskowców, pokazało zaangażowanie USA w obronę Republiki Korei. Powiedział, że kolejna amerykańska grupa bojowa lotniskowców wkrótce uda się do regionu w ramach kolejnego pokazu siły.

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol wezwał 12 listopada siły zbrojne Korei Południowej i USA do utrzymania stanu gotowości na wypadek „jakichkolwiek prowokacji” ze strony Korei Północnej, w tym niespodziewanego ataku w stylu Hamasu.

Sonda
Czy Korea Północna zdecyduje się na wojnę na Półwyspie Koreańskim?

Co więcej, generał Charles Q. Brown, przewodniczący Połączonego Kolegium Szefów Sztabów USA, przeprowadził w niedzielę w Seulu rozmowy ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem, poinformowało południowokoreańskie wojsko.

Podczas swojej pierwszej wizyty w Korei Południowej od objęcia urzędu w październiku najwyższy generał USA omówił „ciągłe prowokacje” Korei Północnej, w tym wystrzeliwanie rakiet, i potwierdził zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w obronę Korei Południowej.

Korea Północna przeprowadziła w tym roku dwa testy międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) typu Hwasong-18 i według obserwatorów przygotowuje się do kolejnej próby wystrzelenia na orbitę swojego pierwszego satelity szpiegowskiego. Poprzednie dwie próby, w maju i sierpniu, zakończyły się niepowodzeniem. Dodatkowo Korea Północna wezwała do rozwiązania dowództwa sił ONZ, nazywając je „nielegalną organizacją” - podała rządowa agencja KCNA. Oświadczenie zostało wydane w związku z planowanym spotkaniem państw członkowskich ONZ w Korei Południowej pod koniec tygodnia.

W ubiegłym miesiącu USA, Korea Płd. i Japonia przeprowadziły pierwsze trójstronne ćwiczenia sił powietrznych oraz pierwsze od siedmiu lat wspólne ćwiczenia sił morskich w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. Ostatnie zwiększenie trójstronnych relacji jest następstwem sierpniowego szczytu w Camp David, gdzie to przywódcy Stanów Zjednoczonych, Japonii i Korei Południowej zobowiązali się na nowe partnerstwo trójstronne, polegające m.in. na reagowaniu wspólnym na kryzysy regionalne oraz koncentrowaniu się na zagrożeniach ze strony Chin i Korei Północnej.

PM/PAP

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki