USA stawiają sprawę jasno. Nie będzie broni dla Izraela, jeśli rozpocznie inwazję na Rafah

2024-05-10 8:25

Prezydent USA Joe Biden po raz pierwszy powiedział, że wstrzyma sprzedaż części amerykańskiej broni do Izraela, jeśli premier Benjamin Netanjahu zarządzi poważną inwazję na miasto Rafah, podaje CNN.

„W Strefie Gazy zginęli cywile w wyniku tych bomb i innych sposobów ataku na obszary zaludnione” – powiedział Biden, odnosząc się do bomb, których dostawy USA wstrzymały w zeszłym tygodniu.

„Wyjaśniłem, że jeśli wejdą do Rafah – jeszcze nie weszli do Rafah – jeśli wejdą do Rafah, nie dostarczę broni, której w przeszłości używano w walce w Rafah, do walki w miastach” – podkreślił amerykański prezydent.

Bartosiak o sytuacji Izraela

Należy zauważyć, że oświadczenie Bidena, że jest on gotowy uzależnić dostawę amerykańskiej broni od działań Izraela, stanowi punkt zwrotny w siedmiomiesięcznym konflikcie między Izraelem a Hamasem, wskazuje CNN.

Biden: wstrzymaliśmy dostawę bomb do Izraela

Prezydent USA Joe Biden powiedział w środę (8 maja), że dostawa bomb do Izraela na wojnę z Hamasem została wstrzymana, by nie zostały użyte do zabijania palestyńskich cywilów.

„W Gazie giną cywile w wyniku zrzucania tych bomb i innych sposobów ataków na skupiska ludności” – powiedział Joe Biden w wywiadzie dla CNN zapytany o bomby wysyłane do Izraela.

Szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział w środę (8 maja), że USA wstrzymały jeden transport amunicji dla Izraela w świetle zapowiadanych przez Izrael planów operacji wojskowej w Rafah w Strefie Gazy. Dodał, że jego resort dokonuje obecnie analizy dalszych transz.

Austin potwierdził doniesienia mediów o wstrzymaniu dostawy amunicji dla Izraela podczas wysłuchania przed senacką podkomisją budżetową ds. obrony. Jak stwierdził, decyzja miała związek z zapowiadanymi przez Izrael planami szturmu na Rafah - ostatni bastion Hamasu, gdzie jednocześnie chroni się ponad milion palestyńskich cywilów.

"Od początku jasno mówiliśmy, że Izrael nie powinien przypuszczać dużego ataku na Rafah bez ochrony cywilów, którzy są na tym polu bitwy. I analizując sytuację, wstrzymaliśmy jeden transport amunicji" - powiedział Austin.

PAP

Sonda
Czy bez pomocy USA Izrael pójdzie w stronę negocjacji z Hamasem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki