Putin szuka sojuszników. Zapewnia Wietnam o pogłębieniu wszechstronnego partnerstwa strategicznego

2024-06-20 16:45

Rosyjski dyktator Władimir Putin przekonywał w czwartek podczas spotkania z prezydentem Wietnamu To Lamem, że wzmocnienie więzi strategicznych łączących oba kraje jest "jednym z jego priorytetów". Obie strony podpisały tego dnia szereg porozumień w sprawach handlowych i edukacji.

Putin na Białorusi. Celem wizyty rozmowy z Łukaszenką o ćwiczeniach wojskowych

i

Autor: PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL Władimir Putin w czwartek wieczorem przybył na Białoruś. Podczas dwudniowej wizyty ma omówić z Alaksandrem Łukaszenką kwestie bezpieczeństwa, wspólnych ćwiczeń wojskowych oraz współpracy gospodarczej - informują rosyjskie media cytowane przez agencję Reuters.

Podczas spotkania w ramach państwowej wizyty Putina w Hanoi, trwającego półtorej godziny, obaj prezydenci zgodzili się nie wchodzić w sojusze i nie zawierać traktatów ze stronami trzecimi, "które mogłyby zaszkodzić niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej" drugiej strony - mówił To Lam po spotkaniu.

Ten zapis znalazł się w opublikowanym przez Kreml wspólnym oświadczeniu "w sprawie dalszego pogłębiania wszechstronnego partnerstwa strategicznego". Nie znalazło się w nim odniesienie do wojny przeciwko Ukrainie.

To Lam podkreślił również, że głównym tematem rozmów był rozwój wspólnych projektów w sektorze energetycznym, w szczególności gazowym.

Według lokalnych mediów w obecności głów państw podpisano 11 porozumień i protokołów ustaleń, w tym w sprawie ropy i gazu, nauki o energii jądrowej i edukacji.

Media podają również, że Putin zaprosił najwyższych rangą wietnamskich polityków, w tym sekretarza generalnego partii komunistycznej Nguyen Phu Tronga, do złożenia wizyty w Rosji.

Rosję i Wietnam łączą bliskie więzi sięgające lat 50. XX wieku, ale Hanoi nie udzieliło publicznie "pełnego wsparcia" Moskwie w sprawie Ukrainy, które rosyjski dyktator otrzymał od przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una.

Wietnam, który jest potęgą gospodarczą w Azji Południowo-Wschodniej, przez lata starannie unikał zbyt bliskiego sojuszu z jakimkolwiek dużym mocarstwem, co określane jest mianem "bambusowej dyplomacji", polegającej na poszukiwaniu siły poprzez elastyczność.

Agencja VNA cytowała w czwartek Le Hoai Trunga, sekretarza Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Wietnamu, który powiedział, że wizyta Putina jest ilustracją polityki zagranicznej Hanoi w zakresie niezależności i samodzielności na rzecz pokoju, a także dywersyfikacji i multilateralizmu.

PAP

Sonda
Czy Rosja jest atrakcyjnym sojusznikiem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki