Spis treści
- Mateusz Morawiecki apeluje do NATO o broń atomową dla Polski
- Premier: Nie chcemy siedzieć z założonymi rękami, kiedy Putin eskaluje różnego rodzaju groźby
- Błyskawiczna odpowiedź USA na apel Polski w sprawie broni atomowej
- Nuclear Sharing. Program odstraszania jądrowego NATO
Mateusz Morawiecki apeluje do NATO o broń atomową dla Polski
Na konferencji w Brukseli, która odbyła się 30 czerwca premier Mateusz Morawiecki został zapytany, czy Polska może wziąć udział w programie NATO-wskim Nuclear Sharing - czyli programie współdzielenia broni jądrowej w ramach NATO - m.in. w związku z rozmieszczeniem rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi. - W związku z tym, że Rosja ma zamiar rozmieścić taktyczną broń jądrową na Białorusi, my tym bardziej zwracamy się do całego NATO o wzięcie udziału w programie Nuclear Sharing - powiedział Morawiecki.
Premier: Nie chcemy siedzieć z założonymi rękami, kiedy Putin eskaluje różnego rodzaju groźby
Zaznaczył jednak, że ostateczna decyzja będzie zależała od partnerów amerykańskich.
My deklarujemy naszą wolę szybkiego działania w tym zakresie, my nie chcemy siedzieć z założonymi rękami, kiedy Putin eskaluje różnego rodzaju groźby - mówił premier Morawiecki.
Na odpowiedź Amerykanów nie trzeba było długo czekać. Padła jeszcze tego samego dnia.
Błyskawiczna odpowiedź USA na apel Polski w sprawie broni atomowej
- Nie mam nic do powiedzenia na temat żadnych rozmów w tej sprawie - powiedział cytowany przez PAP John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Odniósł się w ten sposób do apelu polskiego premiera o włączenie Polski w natowski program Nuclear Sharing. Kirby dodał, że USA nie widzą potrzeby zmiany w rozmieszczeniu swojej broni jądrowej.
Nie ma żadnych sygnałów, by Rosja miała zamiar użyć broni jądrowej wewnątrz Ukrainy lub w jakimkolwiek innym kraju. (...) Jedna rzecz, którą mogę powiedzieć, to to, że nie zmieniliśmy dyspozycji dot. strategicznego odstraszania - zapewnił John Kirby.
Nuclear Sharing. Program odstraszania jądrowego NATO
Nuclear Sharing to program NATO, który jest elementem polityki Sojuszu Północnoatlantyckiego w zakresie odstraszania jądrowego. Program zakłada udostępnienie głowic jądrowych państwom należącym do NATO, które nie mają własnej broni jądrowej. I tak od listopada 2009 roku w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.
Źródło: PAP
Poniżej zobaczysz galerię, jak wyposażona jest polska armia - alfabet polskiej armii:
Polecany artykuł: