Ukraina stawia na krajową produkcję broni. Zełenski chce 50% udziału w ciągu pół roku

2025-07-17 9:33

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił ambitny plan zwiększenia udziału broni produkowanej w kraju do 50% w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Zmiany w rządzie, w tym powołanie nowej premier Julii Svirydenko i zaproponowanie Denysa Szmyhala na stanowisko ministra obrony, mają na celu ożywienie gospodarki i rozbudowę krajowego przemysłu zbrojeniowego.

Spis treści

  1. Ministerstwo Obrony z większym wpływem na produkcję broni
  2. Dodatkowe wydatki na armię i obronę
  3. Walka gospodarcza Ukrainy i Rosji
  4. Rosja zwiększa wydatki na obronę

Zełenski przeprowadził rekonstrukcję rządu, mianując Julię Svirydenko premierem, a Denysa Szmyhala zaproponował na stanowisko ministra obrony. Nominacje te zbiegają się z impasem w dyplomatycznych wysiłkach na rzecz zakończenia wojny z Rosją i dążeniem Ukrainy do ożywienia gospodarki.

Ministerstwo Obrony z większym wpływem na produkcję broni

Podczas spotkania z Szmyhalem i ustępującym ministrem obrony Rustemem Umerowem, Zełenski podjął decyzję o wzmocnieniu roli Ministerstwa Obrony w procesie produkcji broni: „Broń produkcji ukraińskiej stanowi obecnie około 40% broni używanej na froncie i w naszych operacjach”.

Zełenski wyraził przekonanie, że osiągnięcie 50% udziału broni produkowanej na Ukrainie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy funkcjonowania nowego rządu jest realne: „Naszym celem jest osiągnięcie 50% udziału broni produkowanej na Ukrainie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy funkcjonowania nowego rządu poprzez rozszerzenie produkcji krajowej. Jestem przekonany, że jest to osiągalne, choć niełatwe”.

vod Pajączkowska ukraina

Zełenski od dawna podkreśla znaczenie zwiększenia krajowej produkcji broni, zwłaszcza dronów i systemów obrony powietrznej, w celu przeciwdziałania rosyjskim atakom. Władze wojskowe w Kijowie przeznaczyły 6,2 mln dolarów na program przechwytywania dronów.

Dodatkowe wydatki na armię i obronę

Ukraiński parlament wstępnie zatwierdził dodatkowe 9,8 mld dolarów wydatków budżetowych na armię i obronę w 2025 roku, zwiększając rekordowe wydatki na obronę o kolejne 412 mld hrywien. Około 216 mld hrywien zostanie przeznaczonych na zakup i produkcję dodatkowej broni.

Walka gospodarcza Ukrainy i Rosji

Analitycy wskazują, że Ukraina i Rosja toczą również walkę gospodarczą. Gospodarka Ukrainy pozostaje odporna dzięki adaptacji przedsiębiorstw i pomocy zagranicznej. Od początku inwazji Rosji w 2022 roku, Ukraina otrzymała ponad 135,4 mld dolarów zagranicznej pomocy finansowej.

Rosja zwiększa wydatki na obronę

W 2025 roku Rosja zwiększyła wydatki państwowe na obronę narodową o jedną czwartą, do 6,3% produktu krajowego brutto, co stanowi najwyższy poziom od czasów zimnej wojny.

Portal Obronny SE Google News