Chiny i Rosja zapowiadają wzmocnienie „strategicznej koordynacji”. Rozwój przyjaznych relacji chińsko-rosyjskich jest „wyborem strategicznym”

2023-12-22 13:03

Chińscy i rosyjscy urzędnicy wojskowi spotkali się w Pekinie i zapowiedzieli wzmocnienie „strategicznej koordynacji” pomiędzy siłami zbrojnymi obu krajów – poinformowało w czwartek w komunikacie chińskie ministerstwo obrony.

Flaga Rosji i Chin

i

Autor: Mil.ru Flaga Rosji i Chin

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej resortu napisano, że obie strony przeprowadziły „dogłębną wymianę opinii na temat międzynarodowej i regionalnej sytuacji bezpieczeństwa oraz relacji pomiędzy siłami zbrojnymi obu państw”.

Rozmowy odbyły się w środę w ramach 22. rundy „strategicznych konsultacji” pomiędzy armiami obu krajów. W chińskim komunikacie nie podano, którzy urzędnicy w nich uczestniczyli.

Chiny i Rosja „będą wspólnie wprowadzały w życie ważny konsensus osiągnięty przez przewodniczącego Xi Jinpinga i prezydenta Putina, będą w dalszym ciągu podnosiły poziom strategicznej koordynacji pomiędzy obiema armiami i czyniły nowy wkład w promowanie regionalnego i globalnego pokoju i stabilności” – napisano.

Chiny i Rosja. Przyjaźń czy sojusz taktyczny? Ekspert: To sojusz dwóch reżimów [RAPORT WALCZAKA]

Również w środę w Pekinie Xi spotkał się z odwiedzającym Chiny premierem Rosji Michaiłem Miszustinem. Podczas spotkania ocenił, że rozwój przyjaznych relacji chińsko-rosyjskich jest „wyborem strategicznym”, podjętym przez oba kraje w oparciu o ich podstawowe interesy - przypomina dziennik "South China Morning Post".

Xi wyraził także nadzieję, że przyszłoroczna 75. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Rosją będzie nowym punktem wyjścia do ciągłego rozszerzania pozytywnych efektów stosunków politycznych na wysokim szczeblu i wspólnego kontynuowania procesu wszechstronnego wspierania polityki gospodarczej i rozwój społeczny oraz realizację odrodzenia narodowego.

Komunistyczne władze ChRL nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę i sprzeciwiają się zachodnim sankcjom nakładanym na Moskwę. Od wybuchu wojny władze Chin i Rosji wielokrotnie zapowiadały zacieśnianie współpracy w wielu dziedzinach, w tym militarnej, a oba kraje prowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe.

Na początku tego miesiąca chińskie i rosyjskie samoloty bojowe przeprowadziły wspólne patrole powietrzne nad Morzem Japońskim. Korea Południowa i Japonia twierdziły, że w odpowiedzi na patrole musiały wysłać myśliwce.

Rosja twierdziła, że ​​patrole odbywały się bezstronnie i przestrzegały prawa międzynarodowego. Twierdziła również, że patrole nie były skierowane w stronę Japonii ani Korei Południowej.

W ciągu pierwszych 11 miesięcy tego roku dwustronny handel między Chinami a Rosją osiągnął roczny cel wolumenu handlu na poziomie 200 miliardów dolarów. Jak napisał chiński dziennik Globl Times, oczekuje się, że przywódcy obu krajów ogłoszą w przyszłym roku nowy dwustronny cel handlowy, a wolumen wymiany handlowej obu krajów ma osiągnąć 300 miliardów dolarów w ciągu najbliższych kilku lat

W Moskwie 8 listopada bieżącego roku, przebywał z wizytą wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej Chin gen. Zhang Youxia, który spotkał się tam z Władimirem Putinem. Putin już wcześniej mówił, że Rosja dzieli się z Chinami bardzo wrażliwymi technologiami wojskowymi, które pomogły znacząco wzmocnić jej potencjał obronny. W październiku 2019 roku, wspomniał, że Rosja pomaga Chinom w opracowaniu systemu wczesnego ostrzegania umożliwiającego wykrywanie wystrzeleń rakiet balistycznych czyi systemu obejmującego naziemne radary i satelity, którymi dysponują jedynie Rosja i USA.

Putin oznajmił też, że współpraca wojskowa Pekinu i Moskwy jest coraz ważniejsza, ale nie zamierzają oni tworzyć sojuszu podobnego do sojuszy zimnowojennych - relacjonuje Reuters. Putin oskarżył też NATO, że próbuje "wyjść poza granice geograficzne swojej działalności".

Zhang powiedział Putinowi, że przybył do Rosji „w celu dalszego wzmocnienia współpracy wojskowo-technicznej”. Zhang pochwalił Putina za to, że nie ugiął się pod presją NATO mówiąc, że „Federacja Rosyjska pod twoim przywództwem stoi twardo w obliczu zachodnich sankcji, pokazując, że ty i Rosja nie ugniecie się pod żadnymi trudnościami”.

Współpraca bez ograniczeń

Chiny i Rosja ogłosiły partnerstwo „bez ograniczeń” w lutym 2022 roku, kiedy Putin odwiedził Pekin na kilka dni atakiem na Ukrainę. Chiny potępiły potem zachodnie sankcje wobec Moskwy oraz oskarżyły NATO i Stany Zjednoczone o sprowokowanie działań wojskowych Rosji na Ukrainie, mimo że próbowały prezentować się jako neutralne w ukraińskim konflikcie. Rosja z kolei wyrażała poparcie dla Pekinu w kwestiach związanych z Tajwanem.

W ostatnich latach Rosja i Chiny przeprowadziły szereg wspólnych ćwiczeń w tym patrole morskie i patrole bombowców dalekiego zasięgu nad Morzem Japońskim i Morzem Wschodniochińskim. Według danych amerykańskiego National Defense University, Rosja i Chiny przeprowadziły najwięcej wspólnych ćwiczeń wojskowych w 2022 roku, niż w jakimkolwiek innym roku w ciągu ostatnich dwóch dekad. Obie strony zorganizowały sześć wspólnych ćwiczeń, z których pięć odbyło się po rozpoczęciu rosyjskiej specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie w lutym.

Rosja informowała, że rosyjsko-chiński handel osiągnie w tym roku rekordową kwotę 200 miliardów dolarów. Od początku wojny na Ukrainie Pekin jest głównym partnerem handlowym Moskwy, pomagającym utrzymać rosyjską gospodarkę przy życiu pomimo zachodnich sankcji.

PM/PAP

Czołowi generałowie USA i Chin odbyli pierwszą rozmowę od 16 miesięcy

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. CQ Brown jr. odbył w czwartek wideokonferencję ze swoim chińskim odpowiednikiem gen. Liu Zhenli - podał Pentagon. Była to pierwsza rozmowa czołowych dowódców wojskowych obu mocarstw po ich zerwaniu w ubiegłym roku w związku z napięciami wokół Tajwanu.

Jak podało w komunikacie Kolegium (JCS), dyskusja dotyczyła "odpowiedzialnego zarządzania rywalizacją, unikania nieporozumień i podtrzymania otwartych i bezpośrednich linii łączności", a także "globalnych i regionalnych spraw bezpieczeństwa". Gen. Brown miał też zachęcić do otwarcia kanałów łączności między dowódcą Dowództwa Indo-Pacyfiku USA i jego chińskimi odpowiednikami.

Rozmowa dowódców była pierwszą na tym szczeblu odkąd Chiny zerwały kontakty wojskowe z USA po wizycie ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie w sierpniu 2022 r. Doszło do niej nieco ponad miesiąc po tym, jak przywódcy obu mocarstw, Joe Biden i Xi Jinping postanowili o wznowieniu komunikacji między wojskami podczas szczytu w San Francisco. Wcześniej Pekin wielokrotnie odrzucał inicjatywy Waszyngtonu w tej sprawie.

Według szefa Dowództwa Indo-Pacyfiku, adm. Johna Aquilino, od czasu szczytu w San Francisco chińskie wojsko praktycznie przestało dokonywać agresywnych przechwyceń amerykańskich samolotów w przestrzeni powietrznej nad Morzem Południowochińskim, podczas gdy w ciagu ostatnich dwóch latach dochodziło do nich niemal 200-krotnie.

Sonda
Kto bardziej korzysta na relacjach?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki