Spis treści
- Rosnące zagrożenie ze strony Chin i Rosji
- Japonia wzmacnia obronność
- Współpraca Japonii z NATO
- Wizyta Rutte w Japonii
Rosnące zagrożenie ze strony Chin i Rosji
„Chiny rozbudowują swoje siły zbrojne, w tym marynarkę wojenną, w szybkim tempie” – powiedział Mark Rutte, sekretarz generalny NATO, podczas wizyty w japońskim porcie Yokosuka. Rutte podkreślił, że nie można być naiwnym w obliczu tych wydarzeń i konieczna jest ścisła współpraca międzynarodowa w celu oceny sytuacji. NATO jest zaniepokojone manewrami chińskiej armii w pobliżu Tajwanu.
Japonia wzmacnia obronność
Japonia postrzega Chiny jako rosnące zagrożenie w regionie i w ostatnich latach zintensyfikowała rozbudowę swoich Sił Samoobrony. Przygotowuje się m.in. do nabycia pocisków manewrujących dalekiego zasięgu. Chiny zazwyczaj krytycznie reagują na modernizację japońskiego arsenału i współpracę wojskową Tokio z innymi krajami.
Oprócz Stanów Zjednoczonych, Japonia rozszerzyła swoje więzi obronne z innymi państwami w regionie Indo-Pacyfiku, takimi jak Korea Południowa, Australia, Nowa Zelandia (tworząc tzw. grupę IP4) i Filipiny, a także z państwami NATO.
Współpraca Japonii z NATO
Minister obrony Japonii Gen Nakatani, spotkał się z Markiem Ruttem w Tokio i wyraził chęć uczestnictwa Japonii w misji wsparcia NATO w sprawach Bezpieczeństwa i Szkolenia dla Ukrainy (NSATU). Zwracając się z prośbą o opracowanie niezbędnych procedur. Nakatani ogłosił również, że USA rozmieszczą drony obserwacyjne dalekiego zasięgu MQ-4C Triton na wyspie Okinawie, w pobliżu Tajwanu.
Mark Rutte w rozmowie z Nakatani podkreślił, że Chiny, Korea Północna i Rosja intensyfikują swoje ćwiczenia wojskowe i współpracę, podważając globalne bezpieczeństwo. Zaznaczył, że wydarzenia w regionie Euroatlantyckim mają wpływ na region Indo-Pacyfiku i vice versa.
Wizyta Rutte w Japonii
Rutte, który po raz pierwszy odwiedził Japonię od czasu objęcia stanowiska szefa NATO w październiku ubiegłego roku, ma w środę (9 kwietnia) spotkać się z premierem Shigeru Ishibą, który znany jest z idei stworzenia sojuszu azjatyckiego na wzór NATO.
Polecany artykuł: