Chińsko-rosyjski patrol nad Morzem Japońskim. Korea Południowa mówi o naruszeniu przestrzeni powietrznej

2024-11-29 10:04

Siły powietrzne Chin i Rosji przeprowadziły wspólnie strategiczny patrol powietrzny nad Morzem Japońskim. Była to druga tego typu operacja lotnicza w bieżącym roku. Jak informuje ministerstwo obrony Korei Południowej pięć chińskich i sześć rosyjskich samolotów wojskowych bez uprzedzenia wtargnęło w strefę AIDZ (ang. Air Defense Identification Zone - strefaidentyfikacji obrony powietrznej) około godziny 9:35 czasu lokalnego. Seul wysłał myśliwce do przechwycenia i identyfikacji tych maszyn. Obce samoloty nie naruszyły przestrzeni powietrznej kraju, jak podają siły powietrzne.

Bombowce Chin (H-6) i Rosji (Tu-95) podczas wspólnego patrolu

i

Autor: US Air Force

ADIZ to obszar przestrzeni powietrznej leżący poza granicami terytorialnymi danego kraju nad jego wyłączną strefą ekonomiczną lub wodami międzynarodowymi, w którym wojsko identyfikuje, lokalizuje i kontroluje statki powietrzne. Wszystkie samoloty powinny z wyprzedzeniem informować o zamiarze wejścia w ADIZ.

Choć ADIZ nie mają umocowania w prawie międzynarodowym, to zostały wyznaczone przez państwa, których specyficzna sytuacja polityczna lub militarna uzasadniała tego typu kroki. Oprócz Korei Południowej, która wyznaczyła ADIZ w związku z incydentami ze strony Korei Północnej i Chin, tego typu strefy wyznaczyła m.in. Japonia i Szwecja, ale też Kanada, USA i Chiny.

Chińskie ministerstwo obrony poinformowało, że patrol 29 listopada 2024 roku został przeprowadzony "zgodnie z rocznym planem współpracy"nad , bez ujawniania dalszych szczegółów. Był to dziewiąty chińsko-rosyjski strategiczny patrol powietrzny od zawarcia umów o współpracy w tym zakresie w 2019 roku, a ministerstwo podało, że patrole opierały się na rocznym planie dwustronnej współpracy wojskowej.

Poprzedni patrol realizowany był nad wodami Morza Barentsa przez rosyjskie bombowce Tu-95 i chińskie H-9, zdolne do przenoszenia broni jądrowej. Wówczas wywołało to reakcję myśliwców z USA i Kanady, które przechwyciły i eksportowały bombowce. Tego typu wspólne operacje stają się coraz częstrze.

Siły zbrojne Chin i Rosji przeprowadziły w ostatnim czasie szereg wspólnych ćwiczeń. Przede wszystkim w zakresie współpracy lotnictwa i marynarki wojennej. Na przykład w lipcu odbyły się manewry na wodach i w przestrzeni powietrznej Morza Południowochińskiego, co wiązało się z kilkoma incydentami. We wrześniu floty rosyjskie i chińskie odbyły ćwiczenia na Morzu Japońskim.

Jest to element zbliżenia politycznego i militarnego obu krajów. Przywódca ChRL Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin zadeklarowali "przyjaźń bez granic" między swoimi państwami trzy tygodnie przed pełnowymiarową inwazją Rosji na Ukrainę. Od tego czasu współpraca bilateralna została znacznie zintensyfikowana.

Chiny i Rosja. Przyjaźń czy sojusz taktyczny? Ekspert: To sojusz dwóch reżimów [RAPORT WALCZAKA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki