Spot – robot zoomorficzny patroluje posiadłość Trumpa na Florydzie

2024-11-17 19:15

Pies robot patroluje należącą do prezydenta elekta USA Donalda Trumpa posiadłość Mar-a-Lago na Florydzie. Używa go tam Secret Service, służba odpowiedzialna za ochronę najważniejszych osób w państwie. Technologia ta wciąż jednak wymaga udziału ludzi. Jak podał portal BBC, pies robot o imieniu Spot to najnowsze narzędzie w arsenale Secret Service. Z tej przyczyny poniższą informację umieszczamy w dziale „Broń i strzelectwo”.

spot_robot-pies

i

Autor: Boston Dynamics

Nagrania wideo pokazujące Spota na terenie posiadłości ukazały się w ostatnich dniach w mediach. Agencja Reuters wyjaśniała niedawno, że środki bezpieczeństwa w posiadłości zostały wzmocnione po zwycięstwie Trumpa w wyborach.

Secret Service ze swej strony nie odpowiedziała na pytania BBC dotyczące zastosowania psa robota i tego, od kiedy jest użytkowany. Rzecznik służby Anthony Guglielmi zapewnił jedynie, że „ochrona prezydenta elekta jest najwyższym priorytetem”. Wyjaśnił także, że robot „jest wyposażony w technologię monitoringu i szeroki wybór zaawansowanych czujników, wspierających operacje ochronne”.

Producent Spota, firma Boston Dynamics, potwierdza użytkowanie jej wyrobu przez Secret Service. Z materiałów marketingowych wynika, że robot wyposażony jest w kamery generujące mapę trójwymiarową mapę otoczenia, jak i w czujniki termiczne. Jak przekazał portal BBC, Spot jest w stanie patrolować większy obszar niż sam człowiek. Robot może wchodzić i schodzić po schodach, porusza się w ciasnej przestrzeni, a nawet otwiera drzwi.

Nadal jednak pies robot potrzebuje pana, którym jest człowiek; to on kontroluje Spota. Sam robot porusza się automatycznie po zaprogramowanej trasie. Przy czym, w przeciwieństwie do żywego psa czy człowieka, robota nie rozpraszają napotkane dźwięki, zapachy czy widoki.

Cytowana przez BBC politolog Melissa Michelson z Menlo College w Kalifornii porównała psy roboty do systemów wspomagania kierowania w niektórych samochodach i podkreśliła, że one również nie obywają się bez ludzi. „Wciąż potrzebujemy ludzi za kulisami, by wykorzystać ludzki osąd i móc wkroczyć, jeśli dojdzie do awarii technologii”.

Garda - Janusz Noga CRW Telesystem Mesko Sp. z o.o.

Roboty upodobnione do zwierząt określa się jako roboty biomimetyczne lub roboty zoomorficzne. Oba terminy odnoszą się do urządzeń inspirowanych kształtem, ruchem lub funkcjonowaniem zwierząt. Roboty biomimetyczne: ich konstrukcja i funkcje naśladują mechanizmy biologiczne, np. sposób chodzenia, latania czy pływania. Roboty zoomorficzne: nawiązują bardziej do zewnętrznego wyglądu lub ogólnej formy zwierzęcia.

A oto dane techniczne „psa”, który strzeże bezpieczeństwa Donalda Trumpa w jego posiadłości:

• wysokość: ok. 84 cm w pozycji stojącej;

• masa: 32,5 kg (z podstawową baterią);

• zasilanie: akumulatorem jonowo-litowym (wymienny), może zasilać robota do 90 minut;

• Spot może poruszać się z maksymalną szybkością ok. 5,76 km/h, jest w stanie pokonywać przeszkody o wysokości do 20 cm i teren o nachyleniu do 30 stopni;

• jest wyposażony m.in. w 360-stopniowe kamery stereoskopowe umożliwiające unikanie przeszkód i mapowanie otoczenia i czujniki pozycji i orientacji, a także precyzyjnie skanować środowisko, w którym działa;

• może być wyposażony w dodatkowe moduły – ramię robotyczne, uchwyty itp. pozwalające mu na podnoszenia ciężarów o wadze do 14 kilogramów;

• jest odporny na kurz i zachlapania (norma IP54), pracuje w środowisko o tempertaturze od -20 st. C do 45 st. C.

Robot Spot kosztuje standardowo 74 500 USD za podstawowy model, co obejmuje m.in. dwie baterie i roczną gwarancję. Cena może znacznie wzrosnąć w przypadku dokupienia akcesoriów i dodatkowych funkcji, takich jak zaawansowane systemy autonomii czy kamery o zwiększonych możliwościach mapowania. Wyposażony w dodatkowe moduły model kosztuje ok. 100 tys. USD.

Na koniec dodajmy, za BBC, że oprócz robota w posiadłości Trumpa patrole prowadzą też agenci Secret Service.

Sonda
Czy Wojsko Polskie powinno używać robotów bojowych?