Rok 2024 rokiem operacji „Szpej”? Pozyskano kamizelki kuloodporne, hełmy, karabinki Grot i pistolety VIS

Rok 2024 minął nie tylko pod znakiem zakupów czy dostaw ciężkiego uzbrojenia dla Wojska Polskiego jak śmigłowców Apache, armatohaubic Krab, okrętu Ratownik czy dostaw czołgów Abrams, K2 czy wyrzutni Homar-K. W poprzednim roku dokonywano także modernizacji wyposażenia osobistego żołnierzy w ramach operacji Szpej w ramach której pozyskano m.in. ponad 30 tys. kamizelek kuloodpornych, 62 tys. hełmów kompozytowych, 35 tys. karabinków Grot A2 oraz 6 tys. pistoletów VIS 100 - podał Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Wojsko Polskie

i

Autor: Sztab Generalny WP / Facebook Wojsko Polskie w ramach operacji Szpej

Operacja Szpej - systematyczne zakupy

Sztab podkreślił we wpisie na platformie X, że celem ogłoszonej w styczniu ubiegłego roku przez szefa MON operacji "Szpej" jest modernizacja indywidualnego wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy.

"Nadrzędnym celem operacji "Szpej" jest dostarczenie żołnierzom sprzętu o jakości przewyższającej wyposażenie potencjalnego przeciwnika, co zapewni przewagę na współczesnym i przyszłym polu walki" - podkreślono we wpisie.

Jak poinformowano, w ramach tej operacji pozyskano m.in. ponad 30 tys. kamizelek kuloodpornych, 62 tys. hełmów kompozytowych, 35 tys. karabinków Grot A2 oraz 6 tys. pistoletów VIS 100, które sukcesywnie wyposażane są w nowoczesną optykę.

Drugi etap operacji planowany jest na lata 2025–2026, z zabezpieczonym finansowaniem w ramach Planu Modernizacji Technicznej.

GARDA: Operacja Szpej

Poza zakupami "dużego" sprzętu wojskowego nowe kierownictwo MON nieustannie podkreślało także kwestię indywidualnego wyposażenia żołnierzy i ogólnych warunków ich służby. Poprawie wyposażenia - m.in. eliminacji przestarzałych stalowych hełmów czy starych mundurów - służy rozpoczęta w styczniu operacja "Szpej", polegająca na zwiększonych zamówieniach sprzętu takiego, jak mundury, hełmy, kamizelki kuloodporne, obuwie czy broń indywidualna. Do 2026 r. na program ma zostać przeznaczonych ok. 2 mld zł.

Jest jeszcze dużo do zrobienia, ale wszystko jest w toku

Z kolei jak podkreślono we wpisie Sztabu Generalnego na platformie X z 3 stycznia, z wojska znikać powoli kolor czarny jeśli chodzi o takie wyposażenie jak rękawiczki, czapki, buty czy gogle. Kolor czarny ma także zostać "wyprowadzony" z optoelektroniki uzbrojenia, tak by nowe przychodziło w kamuflażu zbliżonym do noszonego. Poza tym w nagraniu wideo służby prasowej Sztabu Generalnego powiedziano także o ochronie wzroku i uszu dla żołnierzy. Zostały wdrożone nowe gogle ochronę i okulary ochronę i teraz wojsko w zasadzie czeka, aż sprzęt zostanie rozdysponowany. Jeśli chodzi o słuch oraz inne elementy jak narzędzia wielofunkcyjne, latarki osobiste i na broń i inne drobne elementy to są w trakcie procedowania.

Jeśli chodzi o śpiwory to według służby prasowej nowy śpiwór został już wdrożony jest to śpiwór 729B/MON, gdzie ociepliną jest włókno ciągłe poliamidowe. Uzupełnieniem tego śpiwora będzie odzież puchowa, która jest w trakcie pozyskiwania.

A czy rezerwa jest ujęta w operacji "Szpej"? Według słów służby prasowej Sztabu Generalnego, rezerwista jest normalnym żołnierzem i na jego stanowisko jest przydzielane wyposażenie, określone w jednostce, do której jest przypisany - "żołnierz rezerwy nie może być czym innym" - jak powiedziano w nagraniu.

PM/PAP

Sonda
Czy operacja Szpej w 2024 roku jest udana?