Zapewnić zintegrowaną obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową. Rozpoczęły się ćwiczenia Astral Knight 2024

2024-05-08 14:38

6 maja rozpoczęły się dowodzone przez Stany Zjednoczone wielonarodowe ćwiczenia wojskowe Astral Knight 2024 (AK24) z udziałem 5000 żołnierzy z sześciu krajów NATO. Ćwiczenia są skoncentrowane na zintegrowanej obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (IAMD) oraz rozwijaniu zdolności bezpieczeństwa nad Polską i krajami bałtyckimi.

F-16

i

Autor: U.S. European Command / X F-16

Ćwiczenia Astral Knight 2024 (AK24) rozpoczęły się w 6 maja i potrwają dwa tygodnie do 18 maja. Weźmie w nich udział 5000 żołnierzy i ponad 50 samolotów z sześciu krajów NATO (Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych). Ćwiczenia wchodzą w zakres szerszego programu ćwiczeń Departamentu Obrony o nazwie Large Scale Global 2024.

Jak możemy przeczytać w komunikacie NATO Allied Air Command, cztery państwa sojusznicze zapewnią samoloty na potrzeby ćwiczenia: Litwa, Polska, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Inne uczestniczące państwa to Dania i Grecja, które będą obserwować elementy ćwiczeń, zwiększając interoperacyjność Sojuszu w regionach bałtyckich.

„Astral Knight demonstruje zbiorowe zdolności obronne sojuszników i partnerów NATO w całej Europie” - powiedział generał James Hecker, dowódca Sił Powietrznych USA w Europie - Air Forces Africa and NATO Allied Air Command.. „Wspierając wczesną współpracę i integrację wysiłków w zakresie IAMD (przy. red. Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) między państwami NATO, zwiększamy naszą zdolność do odstraszania i skutecznego reagowania na wspólne zagrożenia” - dodał generał Hecker.

Jak możemy dalej przeczytać w komunikacie: „IAMD obejmuje skoordynowane podejście do ochrony sojuszniczych sił zbrojnych i krytycznych zasobów przed atakami powietrznymi i rakietowymi, zapewniając im możliwość swobodnego działania, bez zakłóceń i przeszkód ze strony wrogich ataków powietrznych i rakietowych. Ostatnie konflikty, takie jak te na Ukrainie i w Izraelu, podkreśliły znaczenie szybkiego wykrywania i reagowania na zagrożenia z powietrza, takie jak pociski rakietowe lub drony”.

Poza tym państwa uczestniczące w ćwiczeniach skupią się na zwiększeniu możliwości przemieszczania się, manewrowania i integracji sił amerykańskich i sojuszniczych, jednocześnie ćwicząc krytyczne taktyki, techniki i procedury strategii Agile Combat Employment.

Sonda
Czy Polska powinna dołączyć do programu Europejskiej Tarczy Powietrznej?