Zakończyło się spotkanie szefów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej. Temat: Bezpieczeństwo w naszym regionie

Kluczowe kwestie bezpieczeństwa w naszym regionie, transformacji sił zbrojnych w związku z nowymi wyzwaniami i współpraca w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej - były tematem czwartkowych rozmów w Gdyni szefów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Szefowie sztabów Grupy Wyszehradzkiej

i

Autor: Sztab Generalny WP/X Szefowie sztabów Grupy Wyszehradzkiej

O zakończeniu spotkania szefów obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier, poświęconego omówieniu priorytetów Polski w czasie pełnionego obecnie przez nasz kraj przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej oraz sytuacji bezpieczeństwa w regionie, które odbywało się w czwartek w Gdyni poinformowała rzecznik Sztabu Generalnego WP płk Joanna Klejszmit.

„Współpracujemy na różnych płaszczyznach i w różnych formatach w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej oraz ONZ, a relacje wojskowe od lat wzmacniane są współdziałaniem w ramach państw Grupy Wyszehradzkiej - powiedział cytowany w komunikacie generał Wiesław Kukuła podsumowując spotkanie szefów obrony państw V4.

W spotkaniu, którego gospodarzem był szef Sztabu Generalnego WP, uczestniczyli jego odpowiednicy ze Słowacji - generał Daniel Zmeko, z Węgier - generał Gábor Böröndi oraz I zastępca czeskiego szefa sztabu gen. broni Miroslav Hlaváč.

Jak przekazała rzecznik, podczas pierwszej sesji generałowie omówili kluczowe kwestie bezpieczeństwa w naszym regionie.

"Cieszę się, że mogliśmy dziś wymienić się swoimi spostrzeżeniami nt. sytuacji bezpieczeństwa, która z pewnością nie pozostaje bez znaczenia dla całej Europy. W dalszym ciągu mierzymy się z agresją rosyjską na Ukrainę. Konsekwencje wrogich działań rosyjskich są odczuwalne na całym świecie" – podkreślił generał W. Kukuła.

Andrew A. Michta - Warsaw Security Forum

Tematem kolejnej sesji były zagadnienia dotyczące transformacji sił zbrojnych i kierunków ich dalszych zmian, przy jednoczesnej gotowości do odstraszania i obrony.

„Wśród różnorodnych zagrożeń wpływających bezpośrednio i pośrednio na sytuację bezpieczeństwa w regionie możemy wymienić m. in. działania hybrydowe, presję migracyjną i różne formy sabotażu. Omówiliśmy niektóre dylematy związane z zarządzaniem personelem, procesem rekrutacji, zarządzaniem talentami, a także z ideą Taktycznej Grupy Bojowej Przyszłości i ćwiczeń eksperymentalnych umożliwiających sprawdzenie nowego modelu organizacyjnego poddziałów bojowych przy użyciu nowo pozyskanego sprzętu wojskowego oraz nowoczesnych i przełomowych technologii” – powiedział szef SGWP.

Szefowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej dyskutowali także o wyzwaniach logistycznych wynikających z potrzeb współdziałania w ramach NATO i UE. Rozwój wspólnych inicjatyw w formacie V4 ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa i współpracy.

Tematem dyskusji - według komunikatu - była również współpraca w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej. „Polska pełni w niej rolę państwa ramowego. Czeskie Siły Zbrojne delegują kilkudziesięciu żołnierzy, którzy odpowiadają za zabezpieczenie medyczne. Słowacja wydziela komponent śmigłowcowy, a Węgrzy zapewniają strategiczny transport powietrzny" – poinformował gen. Kukuła. Dyżur Grupy rozpoczął się 1 lipca b.r. a zakończy się 30 czerwca 2025 r.

"Po zakończeniu spotkania szef Sztabu Generalnego WP podziękował jego uczestnikom za bardzo owocną dyskusję i zaprosił na kolejne spotkanie w przyszłym roku, podsumowujące polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej" - przekazała PAP rzecznik Sztabu Generalnego WP płk Joanna Klejszmit.

Podkreśliła, że wartością dodaną spotkania szefów obrony państw V4 była możliwość obserwacji szkolenia jednostki wojskowej Formoza, zrealizowanego wraz z żołnierzami z Czech, Słowacji i Węgier.

Podstawą funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej jest podpisana 15 lutego 1991 roku przez Polskę, Węgry i Czechosłowację deklaracja wyszehradzka. W ramach współpracy ustalono, że państwa (wówczas Trójkąta Wyszehradzkiego) będą wzajemnie konsultować i koordynować swoje działania oraz wspierać wzajemne dążenia na arenie międzynarodowej. Zmiany w Europie Środkowej wywołane upadkiem Związku Sowieckiego, w tym m.in. powstanie Słowacji, na pewien czas wstrzymały działalność w tej formule.

Ważne spotkanie, symbolicznie reaktywujące Grupę Wyszehradzką odbyło się 15 maja 1999 roku w Bratysławie, po wyborach na Węgrzech, Słowacji i w Czechach. Obecnie spotkania Grupy Wyszehradzkiej odbywają się cyklicznie, a przewodnictwo sprawowane jest kolejno przez każde państwo (od 1 lipca do 30 czerwca następnego roku). Od 1 lipca 2024 r. do 30 czerwca 2025 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska, a od nas przewodnictwo w V4 obejmą Węgry.

PAP

Sonda
Czy Grupa Wyszehradzka ma przebicie w Europie?