W niedzielę zbiera się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Czy jest w stanie zażegnać ten kryzys?

2023-10-07 19:02

Wątpliwe. Rzecznik Organizacji Narodów Zjednoczonych Stéphane Dujarric oznajmił w sobotę (7 października), że w niedzielę - w następstwie ataków Hamasu i ciągłego izraelskiego bombardowania Strefy Gazy - zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Rzecznik oświadczył, że sekretarz generalny Organizacji potępił atak Hamasu, wezwał do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu i jest głęboko zaniepokojony sytuacją ludności cywilnej. Organizacje medyczne w Gazie podają, że w izraelskich atakach powietrznych rozpoczętych po ofensywie Hamasu na Izrael zginęło co najmniej 198 Palestyńczyków. Wskutek ataku Hamasu śmierć poniosło co najmniej 70 osób...

Hamas zaatakował Izrael! Doszło do wymiany ognia. Wystrzelono 2500 rakiet

i

Autor: AP Photo/Oren Ziv Hamas zaatakował Izrael! Doszło do wymiany ognia. Wystrzelono 2500 rakiet

Zdecydowanie potępiam dzisiejszy poranny wielofrontowy atak na izraelskie miasta i miasteczka w pobliżu Strefy Gazy oraz ostrzał rakietowy bojowników Hamasu skierowany przez jego bojowników na środkowy Izrael. Te wydarzenia doprowadziły do ​​​​straszliwych scen przemocy oraz wielu izraelskich ofiar śmiertelnych i obrażeń, a wielu z nich prawdopodobnie zostało porwanych w Strefie Gazy. to ohydne ataki wymierzone w ludność cywilną i należy je natychmiast przerwać – powiedział Tor Wennesland, specjalny koordynator ONZ ds. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie (cytowany w komunikacie ONZ).

Natomiast inny znaczącej rangi urzędnik ONZ wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Volker Türk, zauważając, że siły izraelskie odpowiedziały atakami powietrznymi na gęsto zaludnioną Strefę Gazy, stwierdził w mocnym tonie: – Wzywam do natychmiastowego zaprzestania przemocy i apeluję do wszystkich stron i kluczowych krajów w regionie o deeskalację, aby uniknąć dalszego rozlewu krwi.

Hamas zaatakował Izrael! Doszło do wymiany ognia

Wojna na Ukrainie kryje cieniem trwający od dekad konflikt palestyńsko-izraelski. Do światowej opinii publicznej nie przebiły się raporty Tora Wenneslanda, który 27 września wyraził głębokie zaniepokojenie nieustanną ekspansją izraelskich osadników na okupowanym Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie.

Poinformował on przedstawicieli państw zasiadających w Radzie Bezpieczeństwa o tym, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy oddano tam do użytku ponad 10 000 mieszkań. – Osady jeszcze bardziej umacniają okupację, podsycają przemoc, utrudniają Palestyńczykom dostęp do ich ziemi i zasobów oraz systematycznie pogarszają żywotność państwa palestyńskiego w ramach rozwiązania dwupaństwowego – refereował wysłannik ONZ.

Wennesland wyraził także zaniepokojenie eskalacją przemocy na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Izraelu do poziomu nienotowanego od dziesięcioleci. Ubolewał nad użyciem coraz bardziej śmiercionośnej broni, w tym na obszarach gęsto zaludnionych… W sobotę o 5:30 czasy polskiego Hamas przypuścił zmasowany atak na Izrael.

Sonda
Czy społeczność międzynarodowa jest w stanie zastopować wojnę izraelsko-palestyńską?