„Jesteśmy w kontakcie ze wszystkimi, wzywamy do zaprzestania ognia i powrotu do stołu negocjacyjnego. Jak otwarci są na nasze apele? Cóż, jesteśmy za pokojowym rozwiązaniem wszystkich kwestii w oparciu o obopólne interesy” – dodał Michaił Bogdanow, podkreślając, że Moskwa dąży do tego „aby załagodzić sytuację”. „Jest wiele ofiar, zniszczeń i rannych. Trzeba jak najszybciej to wszystko przerwać i zasiąść do stołu negocjacyjnego, zwłaszcza skoro znane są międzynarodowe podstawy prawne — musi istnieć sprawiedliwe, kompleksowe rozwiązanie konfliktu. Nasze stanowisko się nie zmieniło”.
Z kolei dla TASS wiceminister spraw zagranicznych FR powiedział: „Wzywamy do natychmiastowego rozpoczęcia procesu pokojowego w oparciu o istniejące porozumienia uznane na arenie międzynarodowej. Decyzje Rady Bezpieczeństwa ONZ nie zostały wdrożone, praca Kwartetu Bliskowschodniego została utrudniona, nie przeprowadzono rozmów i oto jest tego rezultat…”.
Kwartet, utworzono w 2002 roku. składa się z przedstawicieli Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Federacji Rosyjskiej. Jej mandat polega na pomaganiu w mediacji w negocjacjach pokojowych na Bliskim Wschodzie oraz wspieraniu palestyńskiego rozwoju gospodarczego i rozwoju instytucjonalnego w ramach przygotowań do ostatecznej państwowości.
Jego członkowie spotkają się (względnie) regularnie na szczeblu szefów Kwartetu (sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych, ministra spraw zagranicznych Rosji i wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa) oraz specjalnych wysłanników Kwartetu. Jak wynika z kalendarium konfliktów efekty działania tego forum są dalekie od założeń programowych i oczekiwań...